Groźby Trumpa wobec Chin, problemy polskich firm i niepokojąca siła rubla

USA grożą nowymi cłami, by zmusić Pekin do negocjacji. Polscy przedsiębiorcy skarżą się na bariery, a rubel zyskuje jak żadna inna waluta. Tymczasem Komisja Europejska łagodzi przepisy dla importerów.

W dzisiejszym odcinku podcastu „Twój Biznes” między innymi:

USA stawia ultimatum, Chiny odpowiadają ostrożnym optymizmem

Administracja Donalda Trumpa ponownie grozi Pekinowi – tym razem cłami w wysokości 245 proc. na chińskie towary. Zdaniem sekretarza skarbu Scotta Bessenta, to forma nacisku mającego zmusić Chiny do rozmów. Pekin nie odrzucił zaproszenia, ale postawił warunki – oczekuje szacunku, spójności i kompetencji ze strony USA. Zmiana negocjatora handlowego po stronie Chin daje nadzieję na deeskalację, choć wysokie cła już dziś skutecznie hamują import do USA. Groźby Trumpa, jak zauważa wielu analityków, tracą więc na realnym znaczeniu i przypominają bardziej teatr polityczny niż strategię gospodarczą.

Polscy przedsiębiorcy duszą się od kosztów i niepewności

Z raportu Grant Thornton wynika, że aż 58 proc. polskich firm widzi poważne bariery w rozwoju biznesu – to jeden z najgorszych wyników globalnie. Najbardziej doskwierają wysokie koszty pracy, ceny energii i niepewność ekonomiczna. Co gorsza, mimo rosnącej konsumpcji, firmy narzekają na brak zamówień. Eksperci podkreślają, że to niepokojący sygnał, który powinien zmotywować rząd do konkretnych działań wspierających przedsiębiorczość.

Rosyjski rubel na fali – złoto i dolar zostają w tyle

Rosyjska waluta od początku roku zyskała wobec dolara niemal 40%, co czyni ją liderem globalnych wzrostów. Wpływ na to mają słabość dolara, oczekiwania dotyczące zawieszenia broni oraz mechanizmy kontroli kapitału wprowadzone przez Kreml. Eksperci wskazują, że rubel, w odróżnieniu od innych walut rynków wschodzących, nie doświadcza odpływu zagranicznych inwestorów – to efekt wysokich stóp procentowych i zamrożenia transferu kapitału. 

Komisja Europejska łagodzi regulacje dla importerów

KE zdecydowała się złagodzić obowiązki w ramach dyrektywy o należytej staranności. Importerzy będą mogli składać oświadczenia raz w roku, a nie przy każdym ładunku, co ograniczy koszty i formalności. UE zrezygnowała też z obowiązku badania dalszych ogniw łańcucha dostaw. Choć zmiany są częściowe, przedsiębiorcy z branży importowej oceniają je jako krok w dobrą stronę – i ulgę w czasie rosnących napięć handlowych.

„Twój Biznes” to codzienny podcast ekonomiczny tworzony przez redakcje „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Od poniedziałku do piątku o 7:30 Bartłomiej Kawałek przedstawia najnowsze wiadomości gospodarcze oraz aktualne informacje z rynków finansowych z Polski i świata.

Prowadzący

Autor podcastu „Twój Biznes” - codziennego podcastu „Rzeczpospolitej” o gospodarce. Absolwent Ekonomii o specjalizacji Biznes Międzynarodowy oraz Przedsiębiorstwo w Gospodarce Narodowej na UMCS w Lublinie. Wyróżniony za osiągnięcia naukowe z zakresu ekonomii jako stypendysta Rektora UMCS. Absolwent kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na UMCS w Lublinie. Autor „Podcastu Akademickiego“ UMCS. Wokalista jazzowy, reżyser spektakli teatralnych dla dzieci i były aktor Teatru Muzycznego Opery Lubelskiej.