Premier zapowiada repolonizację rynku i kapitału. Polskie firmy tracą optymizm przez Trumpa, a rozmowy handlowe UE i USA utknęły w martwym punkcie. Tymczasem Rosja żąda aneksji czterech ukraińskich regionów.
W dzisiejszym odcinku podcastu„Twój Biznes” między innymi:
Repolonizacja zamiast zysku? Premier Tusk zapowiada zmianę podejścia do gospodarki
Donald Tusk podczas konferencji EFNI jasno zadeklarował konieczność repolonizacji gospodarki i kapitału. Podkreślił, że celem spółek Skarbu Państwa nie będzie już wyłącznie maksymalizacja zysku, ale wspieranie strategicznych interesów kraju. Choć konkretów zabrakło, zapowiedź ta wzbudziła niepokój wśród inwestorów i analityków. Eksperci obawiają się, że nowe podejście do zarządzania firmami publicznymi może zniechęcić zagraniczny kapitał i zaszkodzić notowanym na giełdzie spółkom.
Polskie firmy tracą optymizm. Winna wojna handlowa i globalna niepewność
Z badania Global Business Optimism Insights wynika, że optymizm wśród polskich przedsiębiorców jest najniższy spośród 32 badanych państw – spadł z -1 do -13 pkt. Powodem są obawy o wpływ wojny handlowej zainicjowanej przez Donalda Trumpa. Eksperci wskazują, że Polska jako gospodarka silnie zależna od eksportu, reaguje szczególnie wrażliwie na wszelkie wstrząsy globalne. Spadające zaufanie ogranicza inwestycje i plany rozwojowe.
UE i USA bez przełomu. Cła pozostają, a rozmowy utknęły
Negocjacje handlowe między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi nie przyniosły rezultatów. Strona amerykańska nie zamierza rezygnować z większości ceł, a UE nie chce ustępować w kwestii opodatkowania cyfrowych gigantów i dyrektywy o usługach cyfrowych. Brak postępu w rozmowach grozi pogłębieniem napięć handlowych, które już dziś wpływają na nastroje firm z obu stron Atlantyku.
Rosja stawia warunki: Krym i cztery obwody za „pokój”
Jak ujawnił amerykański wysłannik Steve Witkoff po spotkaniu z Władimirem Putinem, Rosja żąda uznania aneksji Krymu oraz czterech wschodnich obwodów Ukrainy jako warunku zawarcia porozumienia pokojowego. Propozycja, choć jednoznacznie kontrowersyjna, ujawnia determinację Kremla do legalizacji swojej agresji i może skomplikować relacje międzynarodowe – również gospodarcze.
„Twój Biznes” to codzienny podcast ekonomiczny tworzony przez redakcje „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Od poniedziałku do piątku o 7:30 Bartłomiej Kawałek przedstawia najnowsze wiadomości gospodarcze oraz aktualne informacje z rynków finansowych z Polski i świata.