PiS coraz bliżej wyboru Nawrockiego, obrady rządu coraz bardziej na żywo

Przygotowania do kampanii prezydenckiej, sytuacja w Lewicy i historia Pauliny Matysiak, Polska po powodzi i awantura o alkotubki - to najważniejsze tematy kolejnego odcinka podcastu "Polityczne Michałki".

PiS jest coraz bliżej decyzji prezydenckiej. W grze są praktycznie cztery dobrze znane nazwiska. To Karol Nawrocki, Tobiasz Bocheński, Zbigniew Bogucki, Marcin Przydacz.

- Aktualnie najbliższy nominacji jest szef IPN dr Karol Nawrocki. PiS najpewniej ogłosi decyzję tak, jak 10 lat temu ogłosiło start Andrzeja Dudy, czyli 11 listopada w Krakowie - mówił Michał Kolanko.

Tematem była też sytuacja w koalicji rządzącej dotycząca wyborów prezydenckich na tle sondażu "Rzeczpospolitej", w którym faworytem jest Rafał Trzaskowski. - Radosław Sikorski na pewno nie zrezygnował ze swoich ambicji - mówił Kolanko. Szułdrzyński zwrócił uwagę, że w Platformie niektórzy uważają, że nagłośnienie zwarcia, do którego doszło między szefem polskiego MSZ a Wołodymyrem Zełenskim w sprawie Wołynia było elementem budowania pozycji politycznej przez Radosława Sikorskiego. On wie, podkreślał Szułdrzyński, że choć Trzaskowski jest dziś liderem sondaży, to nie ma wizerunku polityka, który byłby ojcem narodu w czasie wojny. Co zresztą kiedyś Sikorski publicznie Trzaskowskiemu wytknął.

Co dalej z Pauliną Matysiak?

Tematem była też wojna o alkotubki. Donald Tusk we wtorek - w trakcie transmitowanego na żywo początku posiedzenia rządu - kazał ministrowi Czesławowi Siekierskiemu rozwiązać problem. A debata o tubkach z alkoholem wpisuje się w ogólną dyskusję o spożyciu alkoholu w Polsce.

A co dalej z Pauliną Matysiak? Posłance z Kutna grozi wyrzucenie z klubu Lewicy i z partii Razem. Wszystko za sprawą współpracy z posłem PiS Marcinem Horałą przy stowarzyszeniu "Tak dla Rozwoju". To również było tematem tego odcinka "Politycznych Michałków". 

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.