Grodzki: Należy drastycznie i szybko zwiększyć liczbę testów

Zgadzam się z ministrem Szumowskim, że walka o to, by powstrzymać epidemię i złudne teorie, że Polska znowu będzie „zieloną wyspą”, były od początku nierealne. Ta epidemia przetoczy się przez świat. Powinniśmy się skoncentrować na tym, by jak najszybciej wykrywać osoby objęte zarażeniem wirusem, dlatego musimy drastycznie i szybko zwiększyć liczbę testów – mówi Tomasz Grodzki, marszałek Senatu, profesor medycyny, chirurg, transplantolog.

W Polsce wykonano ponad 1600 testów, w Niemczech 200 tysięcy. To jest skuteczniejsza metoda wychwytywania osób zarażonych niż kwarantanna, która w skali masowej może mieć negatywne skutki gospodarcze - tłumaczy gość podcastu Bogusława Chraboty.

W Polsce w samym lutym mieliśmy 820 tysięcy przypadków grypy i schorzeń grypopodobnych, w tym roku zmarło na grypę ponad 30 osób. Na koronawirusa szczęśliwie nikt. Szansa, że będziemy zarażeni koronawirusem jest jak jeden do niemalże stu tysięcy. Zdecydowanie mamy większą szanse, by zachorować grypę - wyjaśnia marszałek Grodzki.

Z punktu widzenia medycznego dochowałem absolutnie należytej staranności, żeby wybrać miejsce wokół którego nie było koronawirusa w momencie, w którym przyjechałem na urlop - tak marszałek Grodzki odpowiada na pytanie o swój pobyt we Włoszech.

Fot. 1 Fotorzepa/Jerzy Dudek

Subskrybuj kanał „Rzeczpospolita: Audycje” na iTunes, Spotify, SoundCloud, aCast, Google Podcasts, Stitcher

Prowadzący

Dziennikarz, publicysta i pisarz, redaktor naczelnego grupy medialnej Gremi Media, wydawcy m.in. „Rzeczpospolitej”.. Urodził się w Krakowie. Debiutował w prasie niezależnej w 1986 roku. Do roku 1989 współpracował z różnymi tytułami prasy podziemnej i emigracyjnej. W latach 1990-1993 związany z TVP (min. wice dyrektor TAI). Od 1993 roku pracował w Telewizji Polsat pełniąc w niej m.in. funkcje dyrektora programowego, szefa anteny, dyrektora zarządzającego, szefa kanałów tematycznych, szefa informacji i publicystyki. Komentator Polskiego Radia Program 3, RDC, Tok FM i Radia PiN. Autor, publicysta prasowy i felietonista. Od 1995 roku wykładowca akademicki (UJ, UW, Koźmiński, Łazarski, SWPS). Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek założyciel Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego (1987). Członek Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Od 2019 – 2021 roku prezes Izby Wydawców Prasy, od 2021 – wiceprezes. Od jesieni 2020 wiceprezes European Newspapers Publishers Association (ENPA). Autor 12 książek, licznych formatów telewizyjnych, filmów dokumentalnych.