Prof. Góralczyk: Koronawirus to największy chiński kryzys od czasów Tiananmen

Czy Chiny radzą sobie z koronawirusem? Dlaczego kolejna epidemia wychodzi właśnie z Kraju Środka? Jaki jest związek między chińskim systemem państwowym a epidemią? Czy wirus doprowadzi do zmiany władzy?

To że koronawirus zdarzył się w Chinach, jest przypadkiem, natomiast sposób odpowiedzi na epidemię jest już typowo chiński. Włącza się państwo autorytarne, które z jednej strony potrafi być niebywale skuteczne, które w ciągu ośmiu dni potrafi wybudować dwa szpitale. Ale coraz więcej informacji wskazuje na to, że Xi Jinping wiedział o wybuchu epidemii znacznie wcześniej, ale z jakichś powodów jednak tego nie ujawniono – mówi profesor Bogdan Góralczyk, politolog, sinolog, wybitny znawca Chin.

Prof. Bogdan Góralczyk w studio podcasty.rp.pl

Zaufanie chińskiego społeczeństwa do władz zostało zachwiane już pięć lat temu, gdy miały miejsce trzy krachy na chińskich giełdach. Chiny w ciągu ośmiu miesięcy straciły bilion dolarów. Wielu obywateli pożegnało się z dorobkiem życia -  tłumaczy gość audycji Bogusława Chraboty.

Chińczycy mają w DNA poczucie hierarchii i poczucie szacunku dla władzy i wyżej postawionych. Jeżeli ten szacunek zostanie stracony, to oznacza to zmianę mandatu Niebios - wyjaśnia prof. Góralczyk.

Fot. 1 Robert Gardziński

Prowadzący

Dziennikarz, publicysta i pisarz, redaktor naczelnego grupy medialnej Gremi Media, wydawcy m.in. „Rzeczpospolitej”.. Urodził się w Krakowie. Debiutował w prasie niezależnej w 1986 roku. Do roku 1989 współpracował z różnymi tytułami prasy podziemnej i emigracyjnej. W latach 1990-1993 związany z TVP (min. wice dyrektor TAI). Od 1993 roku pracował w Telewizji Polsat pełniąc w niej m.in. funkcje dyrektora programowego, szefa anteny, dyrektora zarządzającego, szefa kanałów tematycznych, szefa informacji i publicystyki. Komentator Polskiego Radia Program 3, RDC, Tok FM i Radia PiN. Autor, publicysta prasowy i felietonista. Od 1995 roku wykładowca akademicki (UJ, UW, Koźmiński, Łazarski, SWPS). Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek założyciel Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego (1987). Członek Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Od 2019 – 2021 roku prezes Izby Wydawców Prasy, od 2021 – wiceprezes. Od jesieni 2020 wiceprezes European Newspapers Publishers Association (ENPA). Autor 12 książek, licznych formatów telewizyjnych, filmów dokumentalnych.