Dlaczego nazywanie Facebooka, Twittera i TikToka „mediami społecznościowymi” jest nadużyciem? Jaką rolę odgrywają w nich algorytmy? I w którym kierunku powinniśmy te serwisy zmieniać, a jakie zmiany wymuszać, by zachować człowieczeństwo?
O tym rozmawiają Michał Płociński, redaktor „Plusa Minusa” i Cezary Szymanek, redaktor naczelny portalu Rp.pl.
Rozmowa wprowadza do najnowszego numeru magazynu „Plus Minus”, sobotnio-niedzielnego wydania „Rzeczpospolitej”, w którym zastanawiamy się, jaką władzę nad nami mają algorytmy.
O dobrostanie ludzkości w trybach Twittera, Facebooka i TikToka pisze Olgierd Sroczyński. Ze szczególnym uwzględnieniem wpływu Elona Muska, który teraz zarządza algorytmami najważniejszego dla debaty publicznej serwisu.
Czy czeka nas polityka krótkich klipów? – zastanawia się Michał Kolanko. Wydaje się, że przynajmniej w obecnej kampanii wyborczej 20-sekundowe filmiki, które podbiły sieć dzięki TikTokowi, odegrają bardzo ważną rolę. Czy politycy PiS, PO i Lewicy będą potrafili odnaleźć się w tym serwisie tak dobrze, jak zrobili to politycy Konfederacji?
A Dominik Batorski, socjolog badający media społecznościowe, wyjaśnia, dlaczego algorytmy są nam obiektywnie potrzebne. Tylko w jaki sposób uzyskać nad nimi większą kontrolę? Niestety nasze kompetencje algorytmiczne mocno kuleją. Jak to zmienić?
Najnowsze wydanie „Plusa Minusa“ można kupić pod tym linkiem.
Oprócz tego w numerze i na stronie Plus Minus:
Jędrzej Bielecki analizuje, jak mogłaby się zmienić amerykańska polityka zagraniczna po powrocie do Białego Domu Donalda Trumpa.
Barbara Hollender zastanawia się, jakie szanse na Oscara ma film „IO” Jerzego Skolimowskiego.
O Rosjanach z amerykańskiej ligi hokeja NHL, którzy wolą udawać, że żadnej wojny nie ma, pisze Wojciech Małysz.
A o Izraelu i planowanych tam zmianach w wymiarze sprawiedliwości, które będą ciosem w podstawowe wartości i instytucje demokracji, pisze jeden z najważniejszych amerykańskich konstytucjonalistów Joseph H.H. Weiler.
Oprócz tego cotygodniowe rubryki, jak satyryczny cykl „Polska od ucha do ucha” Roberta Górskiego i Mariusza Cieślika, a także stałe felietony Roberta Mazurka, Tomasza Terlikowskiego, Kataryny, Ireny Lasoty czy Jana Maciejewskiego.