Balcerowicz: Trwa walka o ustrój Polski. PiS cofa państwo do modelu Putina

Z prof. Leszkiem Balcerowiczem, byłym wicepremierem i autorem zmian gospodarczych w Polsce na początku lat 90. rozmawiamy o 30-leciu reform.

Polska gospodarka lat 90. miała wszystkie wady gospodarki socjalistycznej – ogromne niedostatki towarów, ogromne marnotrawstwo i w konsekwencji dużo niższy standard życia niż w porównywalnych niegdyś krajach Zachodu. W latach 50., 60. Polska miała podobny poziom PKB, co Hiszpania - opowiada gość Bogusława Chraboty.

Bogusław Chrabota i Leszek Balcerowicz

Oprócz długu zagranicznego, mieliśmy ogromny dług wewnętrzny, o którym ludzie nie wiedzieli. Nie każdy wie, że ludzie wpłacali pieniądze na książeczki mieszkaniowe za socjalizmu, ale mieszkań się nie doczekali. W konsekwencji pierwsze rządy na czele z Tadeuszem Mazowieckim i Janem Krzysztofem Bieleckim musiały w budżetach umieścić pieniądze pobierane od ludzi w tamtych latach, żeby wykupić mieszkania dla tych, co wpłacili za nie jeszcze za socjalizmu - mówi prof. Balcerowicz.

W dążeniu do tego, by chronić najsłabszych, tak zwiększono emerytury w 1990 roku, że w efekcie one wzrosły dużo szybciej niż płace, w 1991 roku przyczyniły się do problemów budżetowych. To nie wynikało ze złej woli, tylko z szybkości działania - wspomina gość programu.

Fot. 1 Fotorzepa, Robert Gardziński

Prowadzący

Dziennikarz, publicysta i pisarz, redaktor naczelnego grupy medialnej Gremi Media, wydawcy m.in. „Rzeczpospolitej”.. Urodził się w Krakowie. Debiutował w prasie niezależnej w 1986 roku. Do roku 1989 współpracował z różnymi tytułami prasy podziemnej i emigracyjnej. W latach 1990-1993 związany z TVP (min. wice dyrektor TAI). Od 1993 roku pracował w Telewizji Polsat pełniąc w niej m.in. funkcje dyrektora programowego, szefa anteny, dyrektora zarządzającego, szefa kanałów tematycznych, szefa informacji i publicystyki. Komentator Polskiego Radia Program 3, RDC, Tok FM i Radia PiN. Autor, publicysta prasowy i felietonista. Od 1995 roku wykładowca akademicki (UJ, UW, Koźmiński, Łazarski, SWPS). Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek założyciel Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego (1987). Członek Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Od 2019 – 2021 roku prezes Izby Wydawców Prasy, od 2021 – wiceprezes. Od jesieni 2020 wiceprezes European Newspapers Publishers Association (ENPA). Autor 12 książek, licznych formatów telewizyjnych, filmów dokumentalnych.