PiS płaci coraz większą cenę za utrzymanie większości

Druga połowa tej kadencji jest zupełnie inna od wszystkich poprzednich. Większość jest, ale widać, że jej utrzymanie kosztuje coraz więcej prezesa Kaczyńskiego, nie tyle politycznie, ale i uwagi oraz czasu – ocenia Michał Kolanko w podsumowaniu wydarzeń tygodnia.

Jednym z problemów, z którymi mierzy się teraz partia rządząca, jest afera wokół wiceministra sportu, Łukasza Mejzy. Jak donosi Wirtualna Polska, jego firma miała oferować rodzicom ciężko chorych dzieci drogie i nieuznawane przez środowisko medyczne leczenie. – Nowością jest to, że politycy PiS-u, jak poseł Tułajew czy poseł Płażyński, publicznie domagają się dymisji wiceministra Mejzy. Wewnątrz partii też jest gorąco. Wielu polityków PiS-u przyznaje, że byli przeciwni tej nominacji. To pierwszy raz od 6 lat, gdy pokazują publicznie taki absmak – komentuje Michał Kolanko w rozmowie z Michałem Szułdrzyńskim.

W partii rządzącej coraz silniejszy jest też podział na wewnętrzne frakcje. Jedną z mocniejszych grup jest frakcja konserwatystów skupiona wokół posła Bartłomieja Wróblewskiego, która liczy około 30 osób. - Na dzisiejszy Sejm to bardzo duża siła. To grupa, która może zablokować każdą ustawę, a jeśli jest spójna, przesądzić o losie każdego ministra – mówi Michał Kolanko. Jak ocenia Michał Szułdrzyński, ceną za utrzymanie grupy konserwatystów przy PiS, ma być Instytut Demografii i Rodziny, projekt który pilotuje Bartłomiej Wróblewski i który z budżetu państwa ma dostać 30 milionów złotych.

W podcaście również o pozostałych frakcjach wewnątrz partii rządzącej, ostatnich głosowaniach w Sejmie – dotyczących podniesienia akcyzy oraz przedłużenia stanu wyjątkowego oraz o spotkaniu opozycji z Peterem Marki-Zayem, wspólnym kandydatem węgierskich partii opozycyjnych na premiera.

fot. PAP/Tomasz Gzell

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.