„Lex TVN”, wyrok TSUE, uchwała sanacyjna. PiS na wielu frontach

Władze na Nowogrodzkiej dość śmiało otwierają te wszystkie fronty, nie dbając o to, by któreś z nich, może poza wyborem RPO, zwinąć. Niektóre z tych sporów wywołali sami koalicjanci, ale centrum decyzyjne jest gdzie indziej – ocenia Michał Kolanko w podcaście „Polityczne Michałki”.

- Nie pamiętam sytuacji, w której PiS miałoby tyle otwartych frontów. Kwestia geopolityczna i to, że ewidentnie USA stawiają na Niemcy, obsadzenie stanowisk krewnymi i znajomymi, a później uchwała sanacyjna, która bardziej pogorszyła sytuację niż polepszyła, są protesty rolników, jest powrót Donalda Tuska, który zaczyna odbudowywać pozycję i środowisko Platformy – wylicza Michał Kolanko.

W cotygodniowym podsumowaniu wydarzeń politycznych Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko nawiązują do czwartkowego wywiadu z I prezes SN Małgorzatą Manowską, którego udzieliła „Rzeczpospolitej”. W rozmowie prezes Manowska przyznaje, że jeżeli władza nie będzie miała pomysłu, jak wykonać wyrok TSUE, wówczas poda się do dymisji, a na ten czas, gdy rząd będzie sprawę naprawiał, Izbę Dyscyplinarną najlepiej byłoby zwiesić. - Szybko może się okazać, że Izba Dyscyplinarna była niczyim pomysłem i nawet samemu PiS-owi się nie podoba - mówią prowadzący audycję.

PiS odracza też procedowanie ustawy „lex TVN”. – Gdyby był pewny większości, forsowałby tę ustawę w wersji twardej lub nieznacznie zmodyfikowanej. Pomysł, który ma Kukiz brzmi nieźle, ale w praktyce łatwo go obejść. To pudrowanie całej sytuacji – komentuje Michał Kolanko. - Realną zmianą z punktu widzenia Amerykanów byłaby poprawka Gowina – dodaje.

W podcaście również o tym, dlaczego PiS poparł kandydaturę Marcina Wiącka na RPO, czy Jarosław Gowin może stracić stanowisko wicepremiera, porządkach Donalda Tuska w Platformie i planach na odbudowę poparcia oraz czy jego powrót jest już widoczny w sondażach.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.