Jaki będzie pejzaż opozycyjny przed wyborami?

Do tej pory funkcjonowaliśmy w ramach, że na pół roku przed wyborami liderzy tzw. czwórki: Hołownia, Kosiniak, Budka i Czarzasty usiądą i będą rozmawiać o listach wyborczych i blokach. Teraz projekt Rafała Trzaskowskiego i plany środowiska samorządowego, które chce śmielej wejść w politykę, mogą sprawić, że kształt opozycji w 2023 roku będzie inny – mówią Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński w cotygodniowym podsumowaniu wydarzeń tygodnia.

Rafał Trzaskowski zapowiedział uruchomienie projektu Campus Polska Przyszłości. To pierwsza nowa inicjatywa Ruchu Wspólna Polska od czasu jego inauguracji jesienią ubiegłego roku. Latem w Olsztynie ruszy szkoła letnia dla młodych liderów z całej Polski. - Rafał Trzaskowski mówi co innego niż Koalicja Obywatelska. Inwestuje w przyszłość – tłumaczy Michał Kolanko.

- Dla Platformy jest już jasne, że Hołownia nie zniknie tak szybko z pejzażu politycznego, jak zniknęła Nowoczesna i Ryszard Petru. Hołowni nie da się wpisać w scenariusz Madery, czyli jednego wydarzenie, które sprawi, że z 20 proc. poparcia zrobi się 5 proc. – mówi Michał Kolanko. Powrót do polityki zapowiada Bronisław Komorowski – wspólnie z politykami PSL i konserwatystami z PO chce się zaangażować w budowę chadeckiego ugrupowania. A w nowym centrum robi się tłoczno, bo ambicje na miejsce w tej części politycznej układanki ma też Jarosław Gowin.

Tymczasem po głosowaniu nad KPO Lewica pokazała, że nie jest Platformą i ma samodzielną podmiotowość polityczną. - Być może koalicja i opozycja kupiły sobie czas. Kłopot został ominięty, ale dalej tkwi: Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin długofalowo wydają się mieć sprzeczne interesy. I tego nie rozwiązano tym głosowaniem – dodaje Michał Szułdrzyński.

fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).