Wojna partyzancka w PiS

Nieprzypadkowo wybrano krytyczny moment, by jeszcze bardziej zamieszać w partyjnym kotle. To atak na premiera. Nie wiadomo, na ile autoryzowany w centrali partii na Nowogrodzkiej. Na pewno dosyć poważny – tak o materiale „Wiadomości” TVP, w którym uderzono w Pawła Borysa, szefa Państwowego Funduszu Rozwoju, mówi Michał Kolanko.

W obronę szefa PFR zaangażowali się m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezydent Andrzej Duda, wicepremier Jarosław Gowin. - To nie jest drobna złośliwostka. Pojawia się w momencie, gdy jest nie tylko zamieszanie ze szczepieniami, ale mamy też kwestię potencjalnych nowych obostrzeń, codzienne tragedie. Wejście Jarosława Kaczyńskiego do rządu frakcyjnych starć nie uspokoiło, a wręcz przeciwnie, jest ich teraz więcej – tłumaczy Michał Kolanko w rozmowie z Michałem Szułdrzyńskim.

Partia rządząca mierzy się też z ogromnym problemem komunikacyjnym. W środę 31 marca w systemie pojawiła się możliwość wyboru terminu szczepienia dla osób do rocznika 1981. Po kilku godzinach zapisy zawieszono. Minister Michał Dworczyk odpowiedzialny za koordynację Narodowego Programu Szczepień tłumaczy to „błędem w systemie”.  - Jedna z teorii głosi, że to właśnie nie błąd systemu, tylko interwencja prezesa PiS, który dostrzegł niekoniecznie dobrą optykę w tym, że setki tysięcy starszych osób czeka na szczepionki, a młodsi czterdziestolatkowie wkrótce ją dostaną – mówi Kolanko.

Michał Szułdrzyński zwraca też uwagę na to, że w Sejmie od wielu miesięcy nie było realnie istotnej ustawy. Część polityków partii Jarosława Gowina oraz Solidarnej Polski poparło poprawkę Krzysztofa Bosaka dotycząca opodatkowania kamperów. Nie obyło się też rozłamu w sprawie głosowania nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej. - Jeśli się okaże, że w klubie PiS odtworzy się grupa kilkunastu osób, które tak jak przy piątce dla zwierząt, będzie głosować razem ze Zbigniewem Ziobro, to wtedy każda kolejna ustawa będzie stawać pod znakiem zapytania – dodaje Kolanko.

Podcast „Polityczne Michałki” to omówienie najważniejszych wydarzeń politycznych mijającego tygodnia. W każdy piątek o 12:00. Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” w Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, Acast

Fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).