W Brukseli ma być kompromis. A w Warszawie koniec Zjednoczonej Prawicy?

Posłuchaj

„Niemal wszyscy w Brukseli rozumieli sprzeciw Victora Orbana wobec powiązania funduszy z praworządnością. Ale stanowisko Polski budziło zdziwienie” – mówi Anna Słojewska, korespondentka „Rzeczpospolitej” w Brukseli.

Jej zdaniem rozpoczęty dziś szczyt Unii Europejskiej powinien zakończyć się porozumieniem i przyjęciem zapisów w końcowych konkluzjach, które będą rozdzielały ochronę i kontrolę budżetu od kwestii praworządności. „Wtedy każdy z przywódców państw wspólnoty będzie mógł odpowiednio wytłumaczyć swojemu elektoratowi podpisany dokument” – mówi Michał Kolanko, dziennikarz „Rzeczpospolitej”, który również jest na szczycie w Brukseli. I dodaje, że to oczywiście nie wyklucza kolejnych spięć w łonie Zjednoczonej Prawicy.

„Rzecz W Tym”, czwartek 20.12.2020 r.

Słuchaj audycji na iTunes, Spotify, aCast, Google Podcasts, Stitcher.

Fot. JOHN THYS / POOL / AFP

Cezary Szymanek
Prowadzący

Przed radiowym mikrofonem spędził kilkanaście lat swojego zawodowego życia. Przede wszystkim rozmawiając. Część z tych rozmów nagrywał też kamerą, pracując w telewizji. A teraz może robić obie te rzeczy w jednym miejscu, w „Rzeczpospolitej” jest redaktorem naczelnym rp.pl. Laureat kilku nagród dla dziennikarzy ekonomicznych. W wolnych chwilach jest tam, gdzie akurat gra „Archive” lub „Placebo”, jeździ na rowerze i gotuje. Choć coraz więcej czasu oddaje górom.

Odcinek 34