Władza, czyli pokusa Zbigniewa Ziobry i Tadeusza Rydzyka

„Wetowanie unijnego budżetu i funduszu odbudowy przed niczym nas nie uchroni. Rozporządzenie dotyczące praworządności i tak wejdzie w życie” – mówi Michał Szułdrzyński, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”.

W czwartek szczyt Unii Europejskiej, na którym mają zapaść finalne decyzje dotyczące kwestii finansowych, klimatycznych i wyjścia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty. Tymczasem negocjacje dotyczące rozporządzenia o praworządności są w kulminacyjnym momencie. „Czy nasz sprzeciw jest pisany cyrylicą? Nie wiem, ale Rosja na pewno byłaby zadowolona z podważenia naszego członkostwa w Unii Europejskiej” – mówi Szułdrzyński.

W drugiej części programu Tomasz Krzyżak, redaktor „Rzeczpospolitej”, komentuje słowa Tadeusza Rydzyka, jakie padły w sobotę podczas rocznicowej mszy zorganizowanej w 29. urodziny Radia Maryja w Toruniu. „Mam nadzieję, że głosy protestu wybrzmią w polskim kościele. I to mocno” – mówi Krzyżak i zastanawia się czy żądza władzy jest jedyną pokusą, która pcha Tadeusza Rydzyka do takich zachowań.

„Rzecz W Tym”, poniedziałek 07.12.2020 r.

Słuchaj audycji na iTunes, Spotify, aCast, Google Podcasts, Stitcher.

Fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

Cezary Szymanek
Prowadzący

Przed radiowym mikrofonem spędził kilkanaście lat swojego zawodowego życia. Przede wszystkim rozmawiając. Część z tych rozmów nagrywał też kamerą, pracując w telewizji. A teraz może robić obie te rzeczy w jednym miejscu, w „Rzeczpospolitej” jest redaktorem naczelnym rp.pl. Laureat kilku nagród dla dziennikarzy ekonomicznych. W wolnych chwilach jest tam, gdzie akurat gra „Archive” lub „Placebo”, jeździ na rowerze i gotuje. Choć coraz więcej czasu oddaje górom.