Rutte kontra Morawiecki i Orban. Porozumienie UE w marcu?

„Nasze zadowolenie rośnie, a narzekanie maleje” – mówi Michał Szułdrzyński, komentując wyniki sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”. Z badania wynika, że zdecydowana większość Polaków uważa, że członkostwo w Unii Europejskiej niesie za sobą o wiele więcej zalet niż wad. Odpowiedź „zdecydowane zalety” wybrało 41 procent, a „raczej zalety” – 26, czyli 2/3 z nas ma poczucie korzyści z bycia częścią wspólnoty. „Retoryka obozu Zjednoczonej Prawicy trafia tam, gdzie ważniejsze lub bardziej zrozumiałe są kwestie narodowościowe i tożsamościowe” – dodaje Szułdrzyński.

A to właśnie troską o suwerenność rząd Mateusza Morawieckiego tłumaczy zapowiedź weta wobec unijnego budżetu i funduszu odbudowy. Tyle tylko, że z równie silnym głosem sprzeciwu, ale wobec postępowania Warszawy i Budapesztu, występuje Holandia. Premier Mark Rutte na razie nie zamierza ustąpić ani o krok w kwestii powiązania funduszy z praworządnością. „Klincz może oznaczać przeciąganie się sporu do marca, gdy w Holandii odbędą się wybory” – komentuje nastroje w UE Jędrzej Bielecki.

„Rzecz W Tym”, wtorek, 01.12.2020 r.

Słuchaj audycji na iTunes, Spotify, aCast, Google Podcasts, Stitcher.

Fot 1. KPRM, fot. 2, 3, 4 AFP

Cezary Szymanek
Prowadzący

Przed radiowym mikrofonem spędził kilkanaście lat swojego zawodowego życia. Przede wszystkim rozmawiając. Część z tych rozmów nagrywał też kamerą, pracując w telewizji. A teraz może robić obie te rzeczy w jednym miejscu, w „Rzeczpospolitej” jest redaktorem naczelnym rp.pl. Laureat kilku nagród dla dziennikarzy ekonomicznych. W wolnych chwilach jest tam, gdzie akurat gra „Archive” lub „Placebo”, jeździ na rowerze i gotuje. Choć coraz więcej czasu oddaje górom.