Polacy chcą UE. A praworządności? Zależy jak głosują

Ponad 80 procent Polek i Polaków zagłosowałoby w referendum za pozostaniem Polski w Unii Europejskiej wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”. „Nasze poparcie dla wspólnoty nie zmienia się na przestrzeni lat i mimo retoryki niektórych polityków” komentuje dr Jacek Kucharczyk, prezes Instytutu Spraw Publicznych. Przestrzega jednak przed hurra optymizmem, bo wyborcy Prawa i Sprawiedliwości oraz opozycji (Koalicji Obywatelskiej i Lewicy) stoją po przeciwnych stronach barykady ze swoimi poglądami na temat powiązania praworządności z wypłatą funduszy europejskich. Funduszy, które są nam potrzebne byśmy nie odstawali od innych państw UE w naprawianiu gospodarki po pandemii koronawirusa.

Tymczasem polska gospodarka coraz bardziej zaczyna odczuwać drugą falę Covid-19. „Końcówka tego roku i pierwsze miesiące przyszłego, 2021 roku będą chyba należały do straconych, jeśli chodzi o wzrost PKB” – mówi Grzegorz Siemionczyk, dziennikarz „Rzeczpospolitej”.

„Rzecz W Tym”, 23 listopada 2020 r.

Słuchaj audycji na iTunes, Spotify, aCast, Google Podcasts, Stitcher.

Fot. AdobeStock

Cezary Szymanek
Prowadzący

Przed radiowym mikrofonem spędził kilkanaście lat swojego zawodowego życia. Przede wszystkim rozmawiając. Część z tych rozmów nagrywał też kamerą, pracując w telewizji. A teraz może robić obie te rzeczy w jednym miejscu, w „Rzeczpospolitej” jest redaktorem naczelnym rp.pl.