Pedofilia w polskim kościele. „Biskupi niech otworzą archiwa. Dla dobra tysięcy ofiar”

„Biografia Jana Pawła II nie musi być pisana na nowo. Natomiast, potrzebny jest w niej nowy rozdział. Ale nie jestem w stanie pojąć oporu biskupów w Polsce przed rozliczeniem się z przeszłością” – mówi Tomasz Krzyżak w rozmowie z Cezarym Szymankiem.

Krzyżak i Piotr Litka jako pierwsi w Polsce – w listopadzie 2022 r. – opisali sprawę księdza Eugeniusza Surgenta, którego ofiarami padło, szacunkowo ponad 100 dzieci.  

W poniedziałek (06.03.2023 r.) na antenie TVN24 został wyemitowany reportaż Marcina Gutowskiego pod tytułem „Franciszkańska 3”. W jego opisie czytamy: „Karol Wojtyła wiedział o nadużyciach seksualnych księży i ukrywał je jeszcze w Polsce, zanim został papieżem”.

„Nie postawiłbym tak jednoznaczej tezy” – mówi Tomasz Krzyżak, dziennikarz „Rzeczpospolitej”.

Tomasz Krzyżak i Piotr Litka serię swoich publikacji na łamach „Rzeczpospolitej” rozpoczęli w 2022 r. Oto one:

 • „Wiedział Wojtyła, wiedziała SB. Ksiądz-pedofil latami krzywdził chłopców” – 25.11.2022

Przypadek księdza pedofila, który ujawniamy, jest częścią mrocznej historii Kościoła w Polsce. Eugeniusz Surgent przez kilkadziesiąt lat molestował chłopców w parafiach od Małopolski po Zachodniopomorskie. Mógł to robić, choć jego przestępstwa nie były tajemnicą dla biskupów. Wiedziała o nich także SB, ale uznała, że zdemoralizowany duchowny najbardziej zaszkodzi Kościołowi, jeśli pozwoli mu się grasować. I się nie pomyliła. Więcej.

 • Po publikacji „Rzeczpospolitej”: Kościół szuka ofiar księdza-pedofila” – 28.11.2022

Kościół szuka osób, które mógł w przeszłości skrzywdzić ks. Eugeniusz Surgent. To efekt naszej publikacji. Więcej.

 • „Prześwietlanie Karola Wojtyły. Watykan bada lata 1962-1978” – 29.11.2022

Czy Watykan sprawdzi jak kardynał Karol Wojtyła, przed wyborem na papieża, reagował na przestępstwa wykorzystania małoletnich? Więcej.

 • „Wojtyła do księdza-pedofila: Każde przestępstwo winno być ukarane” – 01.12.2022

Kardynał Karol Wojtyła podejmował zdecydowane kroki w odniesieniu do księdza, który wykorzystał seksualnie kilkoro dzieci – wynika z akt, do których dotarliśmy. Więcej.

 • Ofiary księdza-pedofila przerywają milczenie. „Pocałunek za obrazek z papieżem” – 05.12.2022

W zamian za obrazek z Janem Pawłem II ksiądz żądał od kilkuletnich chłopców namiętnych pocałunków. Ofiary pedofila w sutannie przerywają milczenie. Więcej.

 • „Pedofil, któremu zaufał kardynał Wyszyński” – 16.12.2022

Za sprawą kard. Stefana Wyszyńskiego ksiądz skazany za seksualne wykorzystanie siedmioletniej dziewczynki wrócił do pracy kapłańskiej. Czy ryzyko, jakie podjął prymas, się opłaciło? Więcej.

 • „Polski Kościół ukarał księdza za pedofilię po 37 latach” – 22.12.2022

Księdza, który w 1982 r. wykorzystał pięcioletnią dziewczynkę, kard. Józef Glemp wysłał na misje do Ameryki Łacińskiej. Kościelne kary nałożono na niego dopiero 37 lat później, po tym jak Stolica Apostolska uchyliła w sprawie przedawnienie. Więcej.

 • Tomasz Krzyżak: Zbadajmy kościelne archiwa” – 27.12.2022

Kościół w Polsce w ostatnich latach zrobił wiele, by z przestępcami w sutannach walczyć i by najmłodsi byli w nim bezpieczni. Nie rozliczył jednak przeszłości. I dopóki tego nie zrobi, wciąż będzie oskarżany o zamiatanie pedofilii pod dywan. Więcej.

 • „Sondaż: Polacy za sprawdzeniem jak Karol Wojtyła walczył z pedofilią” – 27.12.2022

Wiele środowisk zarzuca Janowi Pawłowi II bezczynność w walce z pedofilią wśród duchownych. Więcej.

 • „IPN zajmie się pedofilią w Kościele. Zespół historyków ma zbadać archiwa m.in. pod kątem działań SB” – 06.03.2023

Historycy chcą zbadać przestępstwa seksualne księży w okresie PRL i wiedzę bezpieki na ten temat. To m.in. efekt publikacji „Rzeczpospolitej”. Więcej.

 • „Ksiądz ekshibicjonista na przystanku. Historia Jerzego M.” – 07.03.2023

W końcu lat 70. ubiegłego wieku do Komendy Miejskiej Milicji Obywatelskiej pod Krakowem dotarły informacje na temat kapłana, który niedaleko jednej z miejscowych szkół podstawowych obnażał się przed uczennicami. Więcej.

Fot. Adobe Stock

Prowadzący

Przed radiowym mikrofonem spędził kilkanaście lat swojego zawodowego życia. Przede wszystkim rozmawiając. Część z tych rozmów nagrywał też kamerą, pracując w telewizji. A teraz może robić obie te rzeczy w jednym miejscu, w „Rzeczpospolitej” jest redaktorem naczelnym rp.pl.