Tak! Dla Polski trzeci, tracą PiS i KO. „Samorządowcy dopalaczem opozycji”  

„Ten sondaż pokazuje, że Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski odbiera wyborców przede wszystkim Prawu i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej. Ludzie widzą, że ich świat się zmienia właśnie dzięki lokalnym politykom, a nie za sprawą tych z telewizyjnego okienka” – mówi Michał Szułdrzyński w rozmowie z Cezarym Szymankiem.  

„Rzeczpospolita” poznała wyniki badania SW Research, przeprowadzonego dla ruchu Tak! Dla Polski z którego wynika, że samorządowcy mogą w wyborach liczyć na dwucyfrowy wynik – gdyby ich lista była liczona osobno.

W badaniu z 24-26 stycznia PiS może liczyć na 22 proc, Koalicja Obywatelska – na 17,4 proc, a ruch samorządowy Tak! Dla Polski – na 10,7 proc.

Na dalszych miejscach są: Polska 2050 Szymona Hołowni – 9,1 proc.; Konfederacja – 9 proc, a Lewica – 7,1 proc. Poniżej progu wyborczego jest za to PSL z wynikiem 2,6 proc. Zwraca uwagę wysoka liczba niezdecydowanych w tym wariancie badania – 19,2 proc.

Z sondażu SW Research wynika także, że aż 65,7% Polaków uważa, że polskie samorządy powinny mieć swoją reprezentację polityczną w parlamencie. A o zbudowaniu takiej reprezentacji – w ramach szerszej listy opozycji – mówią od samego początku samorządowcy z Tak! Dla Polski. Ale też deklarują, że zamierzają wystartować w wyborach, ale na wspólnej liście opozycji.

Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski został oficjalnie ogłoszony w grudniu 2021 r. Na spotkaniu w Poznaniu pojawiło się wtedy blisko 300 samorządowców. „Chcemy, aby Polska była tak właśnie pluralistyczna jak pluralistyczny jest polski samorząd. O to będziemy walczyć, chcemy w tej walce rozmawiać ze wszystkimi środowiskami politycznymi i partyjnymi” – mówił w trakcie inauguracji prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

„Czas na ruch samorządowy, który powstrzyma destrukcję Polski. Prowadzimy dialog z siłami prodemokratycznymi, by doprowadzić do zwycięstwa demokratycznego państwa prawa” – to natomiast słowa prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego.

„I oczywiście wszyscy wiemy, że nie wygramy wyborów bez silnych partii parlamentarnych, ale również nie wygramy wyborów, jeżeli nie będziemy silni na poziomie samorządowym” – dodawał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

To był grudzień 2021 r., a powyższy sondaż daje Ruchowi Tak! Dla Polski najwyższy wynik w jego historii.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 24-26 stycznia przez SW Research – Agencję Badań Rynku i Opinii metodą wywiadów online (CAWI) na panelu internetowym SW Panel, na reprezentatywnej próbie 1071 r.

Fot. mat.prasowe, Jakub Czermiński

Prowadzący

Przed radiowym mikrofonem spędził kilkanaście lat swojego zawodowego życia. Przede wszystkim rozmawiając. Część z tych rozmów nagrywał też kamerą, pracując w telewizji. A teraz może robić obie te rzeczy w jednym miejscu, w „Rzeczpospolitej” jest redaktorem naczelnym rp.pl.