„To Ameryka jest dziś liderem Europy. Berlin (jeszcze) nie dorósł”

„Gdyby nie postawa Stanów Zjednoczonych wobec Rosji, pomoc dla Ukrainy byłaby o wiele mniejsza. Tylko międzynarodowa presja na Berlin doprowadzi do zgody kanclerza Olafa Scholza na przekazanie Kijowowi czołgów Leopard” – mówi Jędrzej Bielecki w rozmowie z Cezarym Szymankiem.

Wczoraj (środa, 18.01.20223 r.) w Davos Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przez cztery minuty (jak policzył serwis Politico) wymieniał przykłady wsparcia RFN dla walczącej Ukrainy: systemy przeciwlotnicze IRIS, haubice, wyrzutnie granatników przeciwpancernych oraz pomoc infrastrukturalną i humanitarną. Niemcy też zdecydowały się – wraz z USA – przekazać po jednej baterii patriotów. Ale jeśli chodzi o czołgi Leopard, Scholz stwierdził, że decyzję podejmie dopiero po tym, jak swoje czołgi Abrams przekażą Amerykanie.

Wieczorem tego samego dnia dziennik „Wall Street Journal” napisał, powołując się na wysokich rangą niemieckich urzędników, że Niemcy nie pozwolą sojusznikom eksportować niemieckich czołgów do Ukrainy, chyba że Stany Zjednoczone zgodzą się wysłać własne czołgi bojowe.

O niemieckich czołgach dla Ukrainy pierwszy oficjalnie powiedział Andrzej Duda, w trakcie spotkania prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy we Lwowie. „Zostanie przekazana kompania czołgów Leopard, w ramach budowania koalicji. Chcemy, żeby to była koalicja międzynarodowa” – mówił Andrzej Duda w dniu 11 stycznia 2023 r.

Polska dysponuje 249 czołgami Leopard 2 w wersji A4 i A5 – tych pierwszych (starszych) jest 142, tych drugich – 105. Kompania czołgów liczy 14 pojazdów – trzy plutony po cztery czołgi i sekcja dowodzenia (dwa czołgi).

Ale jak się okazało, potrzebna jest zgoda Niemiec. Tej nie ma do dziś, jest natomiast coraz głośniejsza krytyka Scholza. Wicenaczelny „Bilda” wezwał wręcz Polaków, by nie oglądali się na Berlin i robili swoje, a Norbert Röttgen z CDU mówi wprost „Niemcy zawiodły Europę Wschodnią”. 

„Olaf Scholz podkreślał, że nie chce, by Niemcy stały się nagle samotnym liderem pomocy Ukrainie. Ale samotności nie uniknął, tyle tylko, że dziś jest osamotniony jako hamulcowy tej pomocy” – pisze zaś na stronach „Rzeczpospolitej” Michał Szułdrzyński.

Jutro (20.01.2023 r.) w amerykańskiej bazie w niemieckim Ramstein odbędzie się spotkanie w sprawie militarnej pomocy dla Ukrainy. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin chce wywrzeć presję na europejskich politykach, by aktywniej wspierali Kijów.

Fot. PAP/Newscom

Prowadzący

Przed radiowym mikrofonem spędził kilkanaście lat swojego zawodowego życia. Przede wszystkim rozmawiając. Część z tych rozmów nagrywał też kamerą, pracując w telewizji. A teraz może robić obie te rzeczy w jednym miejscu, w „Rzeczpospolitej” jest redaktorem naczelnym rp.pl.