Chadanowicz o Białorusi: „Między zwyciężymy a rozstrzelają”

Nie sprawdziły się przypuszczenia, że jak zelży zima, to ludzie znów tysiącami wyjdą na ulice. Wiele osób albo wyjechało, albo siedzi w więzieniach. Ale nadzieja na zwycięstwo jest wciąż wielka – mówi Andrej Chadanowicz, białoruski poeta i tłumacz, laureat ubiegłorocznej edycji Nagrody im. Jerzego Giedroycia przyznawanej przez „Rzeczpospolitą”. Za miesiąc minie rok od wybuchu protestów demokratycznej opozycji na Białorusi.

„Rzecz W Tym” – 21.04.2021 r.

Cezary Szymanek
Prowadzący

Przed radiowym mikrofonem spędził kilkanaście lat swojego zawodowego życia. Przede wszystkim rozmawiając. Część z tych rozmów nagrywał też kamerą, pracując w telewizji. A teraz może robić obie te rzeczy w jednym miejscu, w „Rzeczpospolitej” jest redaktorem naczelnym rp.pl. Laureat kilku nagród dla dziennikarzy ekonomicznych. W wolnych chwilach jest tam, gdzie akurat gra „Archive” lub „Placebo”, jeździ na rowerze i gotuje. Choć coraz więcej czasu oddaje górom.

Bogusław Chrabota
Prowadzący

Dziennikarz i pisarz. Od lat zafascynowany światem, zwłaszcza regionem Morza Śródziemnego, Afryką i Azją Wschodnią. Absolwent i doktorant prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wielokrotny stypendysta w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Dziennikarz i członek kierownictwa TAI w latach 1992 – 93. Współtwórca i dyrektor programowy Polsatu. Redaktor naczelny Rzeczpospolitej i autor kilku książek.