Po wyroku TSUE vs rząd PiS: „Czarne chmury nad sądownictwem”

Turbulencje na szczytach wymiaru sprawiedliwości i w najważniejszych instytucjach sądowniczych najbardziej odczują zwykli ludzie, którzy liczą na szybkie i sprawiedliwe decyzje temidy – tak Wojciech Tumidalski komentuje orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które uniemożliwiły sędziom odwoływanie się od decyzji rady w procesie wyboru członków Sądu Najwyższego. W drugiej części programu, Zuzanna Dąbrowska o spotkaniu dwóch prezesów, Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry, czyli dlaczego Zjednoczona Prawica jest i pozostanie w stanie zawieszenia.

Dziś w programie także specjalny dodatek: premiera utworu „Beton” w wykonaniu „Zaawansowanego Zespołu Niespokojnych Nóg”. Kapela założona przez dziennikarzy (byłych i obecnych) gra w szczytnym celu. Wszystkie pieniądze ze sprzedaży debiutanckiego albumu „Pani Demia” zasilą konto pomocy dla Mariusza Wachowicza, dziennikarza PAP, który w 2015 r. miał wypadek i przechodzi skomplikowany proces rehabilitacji. Płytę można kupić składając zamówienie pod adresem mailowym zespołu – zznn.zespol@gmail.com. Można również wpłacać pieniądze na konto Stowarzyszenia To Ma Sens (nr konta 19 1090 2851 0000 0001 2977 5390, tytuł wpłaty: Mariusz Wachowicz).

Album „Pani Demia”, ZZNN (Zaawansowany Zespół Niespokojnych Nóg)

„Zaawansowany Zespół Niespokojnych Nóg” tworzą: Piotr Śmiłowicz (dr) i Wojciech Krzyczkowski (bass i teksty), dziennikarze w Polskiej Agencji Prasowej (PAP), Wojtek Tumidalski (git, voc.) też był w PAP, w RH kontakt, ale od 2017 r. jest w Rzeczpospolitej. Paweł Żebrowski (git, voc.) też był w PAP, teraz jest rzecznikiem prasowym ZUS. Krzysztof Florczyk (keyb.) jest prawnikiem, zajmował się biznesem, wkrótce zostanie radcą handlowym na placówce dyplomatycznej w Chinach. Piotrek był perkusistą licealnego zespołu, który stał się później znany pod nazwą Róże Europy (wtedy już bez niego), Paweł grał w grupie Main Street, Wojtek K. w latach 90. zasilał stołeczne punkowe składy Aleja Szucha i No Name, a Wojtek T. był harcerzem i grywał w znanej w Wałbrzychu grupie Siostry Elżbietanki. Teksty na płycie „Pani Demia” to w większości dzieło Wojtka Krzyczkowskiego.

„Rzecz W Tym” – wtorek, 02.03.2021 r.

Fot. Marian Zubrzycki/Fotorzepa

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” w Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, Acast

Cezary Szymanek
Prowadzący

Przed radiowym mikrofonem spędził kilkanaście lat swojego zawodowego życia. Przede wszystkim rozmawiając. Część z tych rozmów nagrywał też kamerą, pracując w telewizji. A teraz może robić obie te rzeczy w jednym miejscu, w „Rzeczpospolitej” jest redaktorem naczelnym rp.pl.