Polska na 46 miejscu telefonów z USA. Czy de Gaulle poświęcił Polskę dla własnej władzy?

Epoka lodowcowa to jeszcze nie jest, ale relacje Polski ze Stanami Zjednoczonymi łatwe nie będą. To nie jest normalne, jeśli w trakcie pierwszej, zapoznawczej rozmowy szefów dyplomacji, Waszyngton przypomina Warszawie, aby przestrzegała podstawowych wartości – tak Jędrzej Bielecki komentuje rozmowę telefoniczną Sekretarza Stanu USA Antony’ego Blinkena z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem. Polska była w kolejności 46 krajem, do którego Blinken się odezwał. Za Egiptem, a przed Wyspami Zielonego Przylądka.

W drugiej części programu o książce historyka i byłego szefa „Le Figaro Magazine” Henriego-Christiana Girauda pod tytułem „De Gaulle i komuniści”, która ukazała się we Francji. – Kreml poparł przejęcie przez generała przywództwa Wolnej Francji, ale za cenę, którą zapłaciła Polska: pomoc w storpedowaniu forsowanej przez Churchilla ofensywy przez Bałkany, dzięki której to zachodni alianci mogliby wyzwolić Europę Środkową – tak Jędrzej Bielecki opisuje płynące z niej wnioski.

„Rzecz W Tym” – 24.02.2021 r. 
Słuchaj audycji w Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, Acast

Fot. AdobeStock

Cezary Szymanek
Prowadzący

Przed radiowym mikrofonem spędził kilkanaście lat swojego zawodowego życia. Przede wszystkim rozmawiając. Część z tych rozmów nagrywał też kamerą, pracując w telewizji. A teraz może robić obie te rzeczy w jednym miejscu, w „Rzeczpospolitej” jest redaktorem naczelnym rp.pl.