PO o aborcji, a PiS się cieszy. W Mińsku wyrok na dziennikarki

Platforma Obywatelska dała się wciągnąć w wojnę ideologiczną zapoczątkowaną przez Jarosława Kaczyńskiego – tak Michał Szułdrzyński komentuje ogłoszenie przez PO nowego stanowiska w sprawie przerywania ciąży. A brzmi ono tak: aborcja do 12 tygodnia ciąży dozwolona z powodu trudnych warunków życiowych bądź zagrożenia dla zdrowia psychicznego kobiety.

Lider Platformy, Borys Budka przekonywał dziś, że „udało się wypracować stanowisko, które stara się łączyć, a nie dzielić”. Pytanie, co na to konserwatywne skrzydło tej partii pozostaje jednak otwarte.

W drugiej części programu gościem jest Rusłan Szoszyn. Sąd w Mińsku skazał dziś Darię Czulcową i Kaciarynę Andrejewą, dziennikarki telewizji Biełsat – jedynej niezależnej stacji telewizyjnej na Białorusi – na dwa lata kolonii karnej. To kara za prowadzenie transmisji na żywo z protestów przeciwko Aleksandrowi Łukaszence. – Reżim na Białorusi się nie zatrzyma, jeśli będą padały tylko słowa oburzenia. Wolność więźniom politycznym mogą dać już chyba tylko sankcje gospodarcze nałożone na Mińsk – mówi Szoszyn.

„Rzecz W Tym” – czwartek, 18.02.2021 r.

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” w Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, Acast

Fot. 1 Jerzy Dudek/Fotorzepa, fot. 2 STRINGER / AFP

Cezary Szymanek
Prowadzący

Przed radiowym mikrofonem spędził kilkanaście lat swojego zawodowego życia. Przede wszystkim rozmawiając. Część z tych rozmów nagrywał też kamerą, pracując w telewizji. A teraz może robić obie te rzeczy w jednym miejscu, w „Rzeczpospolitej” jest redaktorem naczelnym rp.pl. Laureat kilku nagród dla dziennikarzy ekonomicznych. W wolnych chwilach jest tam, gdzie akurat gra „Archive” lub „Placebo”, jeździ na rowerze i gotuje. Choć coraz więcej czasu oddaje górom.