„Być ponad prawem i państwem chcą hierarchowie Kościoła”

Konkordat nie jest przestrzegany od dnia, w którym podpisano umowę regulującą stosunki państwa z Kościołem katolickim – mówi dr Jacek Kucharczyk, prezes Instytutu Spraw Publicznych.

Konsekwencją między innymi tego jest sprawa ks. Andrzeja Dymera, a właściwie jego bezkarności. Zmarły wczoraj ks. Dymer – dzień po emisji reportażu na jego temat przez telewizję TVN24 - wykorzystywał seksualnie osoby nieletnie, a szczecińscy biskupi wiedzieli o tym od 1995 r. - Ta sprawa jest również dowodem na to, że państwo poniosło porażkę. Prokuratura za tej władzy jest raczej zbrojnym ramieniem kościelnych hierarchów, niż obrońcą pokrzywdzonych – ocenia dr Kucharczyk. I prognozuje, że najbliższe lata doprowadzą do przeformatowania pozycji Kościoła katolickiego w polityce i życiu publicznym w Polsce.  

„Rzecz W Tym” – 17.02.2021 r.

Fot. Fotorzepa/ Piotr Guzik

Słuchaj audycji w Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, Acast

Prowadzący

Przed radiowym mikrofonem spędził kilkanaście lat swojego zawodowego życia. Przede wszystkim rozmawiając. Część z tych rozmów nagrywał też kamerą, pracując w telewizji. A teraz może robić obie te rzeczy w jednym miejscu, w „Rzeczpospolitej” jest redaktorem naczelnym rp.pl.