Aneta Wiewiórowska-Domagalska, pełnomocniczka ministra sprawiedliwości ds. ochrony praw konsumenta

Dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska, pełnomocniczka ministra sprawiedliwości ds. ochrony praw konsumenta, była gościem magazynu prawnego „Rzeczpospolitej”. Zapowiedziała, że 3 lipca odbędzie się posiedzenie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, na którym zostaną przedstawione założenia ustawy upraszczającej i usprawniającej postępowania w sprawach frankowych.

 - Chcielibyśmy doprowadzić do sytuacji, w której możliwe będzie całościowe rozstrzygnięcie spraw wynikających z jednego kredytu w jednym postępowaniu - tłumaczyła ekspertka.

Wstępny zarys planu kompleksowego uporania się z problemem frankowym Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło w minionym tygodniu. Jednym z pomysłów jest wypracowanie przez przedstawicieli Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, Związku Banków Polskich, UOKIK, Rzecznika Finansowego, UKNF, Ministerstwa Finansów oraz resortu sprawiedliwości wspólnego podejścia do ugód frankowych. Prace nad stworzeniem wzoru takiej ugody już się rozpoczęły.

Jak zaznaczyła pełnomocniczka ministra, choć nikt jeszcze nie widział takiej ugody, została ona już skrytykowana przez wielu pełnomocników frankowiczów jako niekorzystna dla konsumentów. - Spodziewaliśmy się takiego zmasowanego ataku i wiemy, że będzie trwał. Taka jest gra rynkowa - stwierdziła dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska. Zaznaczając, że spopularyzowanie ugód odbije się niekorzystnie na finansach kancelarii, które reprezentują kredytobiorców w sporach z bankami.

Prowadzący