Cezary Tomczyk, szef klubu KO

Im bardziej rząd będzie ten system centralizować - tak jak teraz – tym gorzej dla samego procesu szczepień – mówił gość Michała Kolanki.

Tomczyk odniósł się do nieprawidłowości w Narodowym Programie Szczepień realizowanym przez rząd. 

- Masowe szczepienia miały nastąpić w całym kraju. Pierwszy przykład: Warszawa, gdzie rząd prosił o stworzenie trzynastu punktów szczepień, a potem okazało się, że będzie to jeden punkt szczepień, następnie - że w ogóle nie będzie szczepionek. Dziś problem polega na tym, że szczepionki w polskim systemie istnieją, ale nie ma masowych szczepień. Ponadto, osoby mające poniżej czterdziestu lat nie mogą zapisać się na szczepienie i dostać na nie skierowania. Paradoks sytuacji polega na tym że łatwiej się zaszczepić, niż dostać skierowanie. System powinien działać tak, by każdy był poinformowany kiedy jest jego kolej – stwierdził poseł PO.

Cezary Tomczyk wskazywał też na rolę samorządów w procesie szczepień.

- Zaangażowanie samorządów widać od samego początku. Dlatego, że samorządowcy potrafią to zorganizować. Na tym polega problem – od początku mówiliśmy, że system szczepień trzeba oprzeć o samorządy, bo to one wiedzą jak sobie z tym poradzić. Im bardziej rząd będzie ten system centralizować - tak jak teraz – tym gorzej dla samego procesu szczepień. Najważniejsze by Polacy się szczepili, a nie to, by rząd budował sobie na tym słupki poparcia – skomentował szef klubu KO.

Polityk przedstawił również stanowisko swojego klubu w sprawie ratyfikacji funduszu odbudowy UE.

- Jesteśmy absolutnie za tym, żeby te pieniądze trafiły do Polski i zrobimy wszystko, żeby tak było. Właśnie dlatego chcemy usiąść do stołu i wypracować warunki na których te pieniądze zostaną do Polski przetransferowane. To jest najważniejsze zadanie opozycji – by zabezpieczyć te środki – mówił gość Michała Kolanki.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.