NBP szykuje się do obniżki stóp procentowych, Rada Legislacyjna „Rzeczpospolitej” ma pomysł na rozwój polskiej zbrojeniówki, a słabnący dolar staje się problemem dla USA. Globalne spowolnienie zbliża się szybciej niż przewidywano.
W dzisiejszym odcinku podcastu „Twój Biznes” między innymi:
Niższe stopy procentowe coraz bliżej
Nowe dane GUS o dynamice wynagrodzeń mogą przechylić szalę na rzecz obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej już w maju. Wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw wyniósł w marcu zaledwie 7,7 proc. rok do roku – to najniższy wynik od lutego 2021. Jednocześnie słabsze wyniki produkcji przemysłowej i montażowo-budowlanej wskazują na możliwe spowolnienie PKB w I kwartale, co stanowi kolejny argument za cięciem stóp. Mimo to niepewność na rynku pozostaje, głównie ze względu na napiętą sytuację geopolityczną i ekspansywną politykę fiskalną.
Rada Legislacyjna: recepta na rozruch sektora zbrojeniowego
Eksperci Rady Legislacyjnej postulują stworzenie państwowej strategii dla przemysłu zbrojeniowego. W ich ocenie, kluczowe jest wyznaczenie jednego organu nadzorczego, poprawienie specustawy i otwarcie się na partnerstwa publiczno-prywatne. Przykład Litwy pokazuje, że takie podejście może skutecznie pobudzać inwestycje i zwiększać efektywność wydatków obronnych. W kontekście rosnącego zagrożenia militarnego, tempo wdrożenia rekomendacji może mieć kluczowe znaczenie.
Globalne spowolnienie coraz bardziej realne
Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego, polityka handlowa Donalda Trumpa może zredukować globalny wzrost gospodarczy do 2,8 proc. – o 0,5 pkt proc. mniej niż prognozowano. Najmocniej ucierpieć może Wielka Brytania, gdzie wzrost ma spaść z 1,6 proc. do 1,1 proc. Również Stany Zjednoczone mają odczuć skutki – prognozy wzrostu zostały obniżone o prawie 1 punkt procentowy. Wojna celna USA–Chiny wpływa również na redystrybucję handlu – Argentyna i Brazylia zyskują na eksporcie żywności do Chin.
Dolar traci, złoty zyskuje
Donald Trump zwiększa presję na FED, nazywając jego prezesa Jeroma Powella „Panem za późno”. Rynki reagują nerwowo – dolar spadł we wtorek poniżej 3,70 zł, osiągając najniższy poziom od 2021 roku. Inwestorzy przewidują dalsze osłabienie amerykańskiej waluty. Według sondażu Bank of America aż 61 proc. analityków spodziewa się słabszego dolara w ciągu najbliższego roku. Dla eksporterów ze strefy dolara to dobra wiadomość, ale dla globalnej stabilności – kolejny niepokojący sygnał.
„Twój Biznes” to codzienny podcast ekonomiczny tworzony przez redakcje „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Od poniedziałku do piątku o 7:30 Bartłomiej Kawałek przedstawia najnowsze wiadomości gospodarcze oraz aktualne informacje z rynków finansowych z Polski i świata.