Dlaczego Brytyjczycy wybrali samotność?

Brytyjczycy definitywnie rozstali się z Unią Europejską. Czy w dobie globalizacji ma to sens?

W brexicie prawie wszystko było nieoczekiwane. Wpierw samo referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej, później jego wynik, a na końcu konsekwencja Brytyjczyków, by jednak opuścić UE i zrobić to po swojemu. Zamiast 2,5 roku, epopeja trwała o dwa lata dłużej. Szkotów zaskoczyło, że nie są już w UE, Irlandczyków postawiło przed pragmatycznym pytaniem, czy może jednak to nie moment na zjednoczenie. A Zjednoczoną Europę przed dylematem – grać twardo, czy iść na ustępstwa. Ale najbardziej nieoczekiwane w tej historii są jej konsekwencje? Przyszłość Wielkiej Brytanii bez UE i UE bez Wielkiej Brytanii jest bowiem zagadką.

„Wiele zależy od tego, co Londyn zrobi z „odzyskaną wolnością”. Czy zdoła zawrzeć korzystne umowy o wolnym handlu w szczególności ze Stanami Zjednoczonymi i potentatami z Azji? Czy przyciągnie poważne inwestycje, stając się czymś na kształt Singapuru u wybrzeży Europy z niższymi podatkami i bardziej liberalnymi regulacjami dla biznesu? Czy skuteczniej od państw kontynentu wykorzysta potencjał rewolucji technologicznej związanej z nowymi źródłami energii i transformacją ekologiczną?” – pisze Jędrzej Bielecki w tekście „Rozstanie po angielsku: w najnowszym wydaiu magazynu „Plus Minus” (16-17 stycznia 2021).

A Grzegorz Lewicki przedstawi pięć scenariuszy przyszłości Wysp – od tego, gdzie suwerenność daje im przewagi, po warianty prowadzące do wasalizacji i zagubienia w nowośredniowiecznym kotle. Wskazuje przy tym, że najbardziej prawdopodobne wydają się te, które nie napawają optymizmem, co do przyszłości niegysiejszego imperium.

O przyszłości Wielkiej Brytanii, naruszonych podstawach amerykańskiej demokracji rozmawiają Michał Płociński i Hubert Salik w podcaście „Posłuchaj, Plusa Minus”.

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” w Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, Acast

Ilustracja: Konrad Siuda

Prowadzący

Redaktor prowadzący „Plusa Minusa”, zapalony kibic koszykówki. Dziennikarz społeczno-ekonomiczny. Uważa, że motorem zmian społecznych są motywacje ekonomiczne, a cywilizację pcha do przodu to samo, co ją równocześnie degeneruje - niepohamowane ego jednostek.

Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.