Policja w oku cyklonu

Dlaczego w USA chcą zlikwidować policję, obalić system? Jakiej postawy Polacy oczekują od policjantów w czasach pandemii? Jakie wnioski z afery Cambridge Analytica wciągnął ten, który ją ujawnił? I czy proces sekularyzacji Europy wyhamuje? O tym dyskutują Michał Szułdrzyński i Michał Płociński w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

„Polska policja długo pracowała na szacunek, zaufanie i poparcie społeczeństwa. Pojawiają się jednak głosy, że ten kapitał może dziś pójść na marne” – pisze Aneta Wawrzyńczak w najnowszym magazynie „Plus Minus”, sobotnio-niedzielnym wydaniu „Rzeczpospolitej”. Czy służba zda próbę, na jaką wystawiają ją trudne pandemiczne czasy? I czego właściwie od funkcjonariuszy oczekują Polacy: zdecydowanej reakcji na nieprzestrzeganie koronawirusowych obostrzeń, czy może wręcz przeciwnie – większego zrozumienia dla obywateli?

Dlaczego w USA aktywiści ruchu Black Lives Matter żądają całkowitego rozwiązania policji? Czy to rzeczywiście policja jest odpowiedzialna za amerykańskie problemy, czy to w niej leży przyczyna? I jaka instytucja miałaby tę policję zastąpić? Jak podobne rewolucje wyglądały w przeszłości i do czego prowadziły? O tym piszą Bartosz Brzyski i Jan Tokarski.

Za to Michał Szułdrzyński rozmawia z Christopherem Wyliem, byłym dyrektorem ds. badań w firmie Cambridge Analytica, który ujawnił jej nadużycia. Dlaczego się na to zdecydował i jakie wnioski wyciągnął z tego skandalu? Jaką przyszłość szykuje nam postępująca algorytmizacja świata mediów społecznościowych i co to oznacza dla ludzkiej natury?

A w ramach innego tematu, który często poruszamy w „Plusie Minusie”, Katarzyna Nowicka, prawniczka i socjolożka z Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji, przygląda się postępującej sekularyzacji, a dokładniej: dechrystianizacji Europy. I zastanawia się, czy kryzys demokracji liberalnej nie jest przypadkiem procesem, który będzie musiał doprowadzić do odczarowania świata chrześcijańskiego?

O tym wszystkim rozmawiają redaktorzy „Plusa Minusa”

Prowadzący

Szef działu opinii „Rzeczpospolitej”, redaktor prowadzący codziennego wydania i redaktor weekendowego magazynu „Plus Minus”. Absolwent politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2011 r. w „Rzeczpospolitej”. Od 2007 r. pisze o polityce, sprawach społecznych i przemianach cywilizacyjnych. Bardzo uważnie śledzi debatę publiczną. Prowadzi w Radiu Kampus audycję muzyczną „Rap Sesja” (od 2009 r.) oraz poranne pasmo „Kapitan Poranek”. Miał autorski cykl rozmów „My, Polacy” w Programie 3 Polskiego Radia oraz współprowadził audycję „O wszystkim z kulturą” w Programie 2 Polskiego Radia. Prowadzący podcastów „Rzeczpospolitej”, w tym „Rzecz w tym”.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).