Dezinformacja. Atak na umysły

Jak radzić sobie w świecie, w którym nie wiadomo, co jest prawdą, a co kłamstwem? Czy nasza cywilizacja jest przygotowana na takie zmiany? Jak zmieniło się współczesne pole walki, na którym operują służby wywiadowcze? I jaka przyszłość czeka technologię deep fake? O tym wszystkim rozmawiają Hubert Salik i Michał Płociński w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

Pogubiliśmy się w świecie, w którym nie ma już zbyt wielu pewników. Czy to tylko naturalna konsekwencja rozwoju technologicznego? ? Co zmieniło pojawienie się mediów społecznościowych? Kto i do jakich celów wykorzystuje informacyjną kakofonię, jaka powstała w globalnej sieci?

Jaką rolę pełni dezinformacja w rosyjskim arsenale wywiadowczym? Czy po narzędzia dezinformacji sięgają inne światowe służby? Jaka jest rola tych narzędzi na współczesnym polu walki? I czy polskie służby potrafią sobie radzić z ofensywnymi działaniami innych państw?

Czy tzw. technologia deep fake rozwinie się do tego stopnia, że już zupełnie nie będziemy w stanie dociec do tego, czy nagranie wideo jest prawdziwe, czy jednak zostało zmontowane w sposób niezauważalny nawet dla najlepszych programów i ekspertów? A jeśli tak, to jak się przed tym bronić? W jaki sposób zmienić nasze postawy, podejście do informacji i w zasadzie całe życie społeczno-polityczne, by nie dać się rozgrywać służbom, którym zależy na destabilizacji naszego społeczeństwa?

Michał Płociński
Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.

Hubert Salik
Prowadzący

Redaktor prowadzący „Plusa Minusa”, zapalony kibic koszykówki. Dziennikarz społeczno-ekonomiczny. Uważa, że motorem zmian społecznych są motywacje ekonomiczne, a cywilizację pcha do przodu to samo, co ją równocześnie degeneruje - niepohamowane ego jednostek.