Bunt przeciw kulturze masek

O co tak naprawdę toczy się wojna o noszenie lub nienoszenie maseczek? Dlaczego Polacy nie wierzą w koronawirusa? I co takiego jest w słoweńskiej wodzie, że kraj ten zrodził ostatnio tylu wybitnych sportowców, na przykład zwycięzcę Tour de France Tadeja Pogačara. O tym wszystkim rozmawiają Hubert Salik i Michał Płociński w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

Pokaż mi swoją maseczkę, a powiem ci, kim jesteś. W najnowszym wydaniu magazynu „Plus Minus” przyjrzeliśmy tematowi, który od miesięcy nie schodzi z ust Polaków.

Czy noszenie maseczek jest kwestią wiary? Jak na nasze postawy w czasie pandemii wpływa indywidualistyczna kultura? W Azji noszenie maseczek to kwestia troski o wspólnotę. U nas – osobistej ochrony.

Kto powinien być pośrednikiem między światem nauki a społeczeństwem, który by nam przekonująco wyjaśniał sytuację, w jakiej się znaleźliśmy? I dlaczego epidemiolodzy i polityce zawiedli?

Marcin Łuniewski w tekście otwierającym magazyn pisze, że przeciwnicy noszenia maseczek są podobni do antyszczepionkowców, z którymi dzielą taktykę, wiele haseł i nieufność do władzy. I tylko łatwiej ich rozpoznać gołym okiem. Jan Maciejewski zestawia zaś ze sobą lockdown i protesty Black Lives Matter w Stanach Zjednoczonych, a nawet zatrzymanie Margot i dyskusję o prawach osób „niebinarnych”. Czy na naszych oczach świat poddany został serii prymitywnych rytuałów inicjacyjnych?

A na deser sylwetka Tadeja Pogačara, zwycięzcy tegorocznego Tour de France. Jak to się stało, że dwumilionowa Słowenia zrodziła tylu wybitnych sportowców? Czy koszykarz Luka Dončić w przyszłości będzie największą gwiazdą NBA?

O tym rozmawiają redaktorzy „Plusa Minusa”, sobotnio-niedzielnego wydania „Rzeczpospolitej”.

Prowadzący

Szef działu opinii „Rzeczpospolitej”, redaktor prowadzący codziennego wydania i redaktor weekendowego magazynu „Plus Minus”. Absolwent politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2011 r. w „Rzeczpospolitej”. Od 2007 r. pisze o polityce, sprawach społecznych i przemianach cywilizacyjnych. Bardzo uważnie śledzi debatę publiczną. Prowadzi w Radiu Kampus audycję muzyczną „Rap Sesja” (od 2009 r.) oraz poranne pasmo „Kapitan Poranek”. Miał autorski cykl rozmów „My, Polacy” w Programie 3 Polskiego Radia oraz współprowadził audycję „O wszystkim z kulturą” w Programie 2 Polskiego Radia. Prowadzący podcastów „Rzeczpospolitej”, w tym „Rzecz w tym”.

Prowadzący