Jak rządzi Polską Jarosław Kaczyński

Posłuchaj

Co stoi za tak błyskawicznym przegłosowaniem przez Sejm „Piątki dla zwierząt”? Jakie cele, motywacje ma prezes PiS? Co to nam mówi o polskiej polityce i jej głównym rozgrywającym? O Jarosławie Kaczyńskim, zwierzęciu politycznym, prezesie, który nieustannie ściera się z rozmaitymi bestiami, rozmawiają Hubert Salik oraz Michał Płociński w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

W jaki sposób prezes PiS zwykł kreować debatę, narzucać swoją agendę opinii publicznej i konkurentom politycznym? Czy kształtuje wyłącznie nasze wyobrażenia o polityce, czy też samą politykę, a może i polską rzeczywistość społeczno-polityczną? Jak udaje mu się kolejną już dekadę wyznaczać główne tematy, narzucać język, kreślić osie politycznego podziału? Jakie pozytywy, a jakie negatywy ma ta jego moc kreowania naszej zbiorowej wyobraźni?

Piotr Zaremba pisze w najnowszym numerze magazynu „Plus Minus”, sobotnio-niedzielnego wydania „Rzeczpospolitej”, o „Prezesie i bestiach”, Michał Szułrzyński – o „Zwierzęciu politycznym”, zaś Tomasz Terlikowski analizuje katolickie nauczanie: co o relacji Bóg-człowiek-zwierzęta mówi Biblia, co tłumaczyli Ojcowie Kościoła i o czym nauczają współcześni papieże? I dlaczego jedni chcą używać pojęcia „prawa zwierząt”, a chrześcijanie trzymają się innej optyki i mówią o obowiązkach człowieka wobec zwierząt?

O tym wszystkim dyskutują redaktorzy magazynu „Plus Minus”.

Michał Płociński
Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.

Hubert Salik
Prowadzący

Redaktor prowadzący „Plusa Minusa”, zapalony kibic koszykówki. Dziennikarz społeczno-ekonomiczny. Uważa, że motorem zmian społecznych są motywacje ekonomiczne, a cywilizację pcha do przodu to samo, co ją równocześnie degeneruje - niepohamowane ego jednostek.

Odcinek 128