Protest założycielski

Posłuchaj

Dlaczego nie potrafimy zjednoczyć się wokół 40. rocznicy Porozumień Sierpniowych? Jakie mity zrodziła Solidarność? Jak pamięć o tym narodowym porozumieniu wpływa na dzisiejszą politykę? I na jakie wartości dziś ta pamięć się przekłada? O Solidarności, która zbudowała dzisiejszą Polskę, ale która, paradoksalnie, wydaje się dziś opowieścią osieroconą nawet przez własnych bohaterów, rozmawiają Hubert Salik i Michał Płociński w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

W najnowszym wydaniu magazynu „Plus Minus” dr hab. Sławomir Cenckiewicz opowiada Elizie Olczyk o znikających bohaterach Solidarności. Co się stało później z prawdziwymi bohaterami strajku w Stoczni Gdańskiej? Dlaczego po 1989 roku zwyciężała narracja o tych wydarzeniach nakreślona przez Lecha Wałęsę i Jacka Kuronia?

Piotr Zaremba pisze zaś o dwóch konkurencyjnych mitach. Dlaczego pamięć o Solidarności dziś nas tak dzieli? Czy jest szansa, byśmy wspólnie opowiedzieli sobie tę historię na nowo? A jeśli potrafilibyśmy taką nową opowieść nakreślić, to do kogo ona miałaby być skierowana: powinna to być opowieść dla zagranicy, czy dla naszej własnej wspólnoty?

Kto dziś tak naprawdę odwołuje się do idei, wartości, postulatów Solidarności? Jaki wizerunek ma dziś ten historyczny ruch? Czy młodzież widzi w nim coś atrakcyjnego? A może późniejsze konflikty między bohaterami Solidarności doprowadziły do tego, że idee, jakie stały za narodowym porozumieniem z Sierpnia, straciły wiarygodność? A może młodsi Polacy oceniają dziś ten ruch w ogóle przez pryzmat całej późniejszej transformacji ustrojowej, jaka była dziełem ludzi Solidarności?

O tym wszystkim dyskutują redaktorzy magazynu „Plus Minus”.

Michał Płociński
Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.

Hubert Salik
Prowadzący

Redaktor prowadzący „Plusa Minusa”, zapalony kibic koszykówki. Dziennikarz społeczno-ekonomiczny. Uważa, że motorem zmian społecznych są motywacje ekonomiczne, a cywilizację pcha do przodu to samo, co ją równocześnie degeneruje - niepohamowane ego jednostek.

Odcinek 124