Jak uratować polską wspólnotę

Czy wydarzenia polityczne ostatnich lat pokazują powolną degenerację demokracji? Czy może wręcz przeciwnie – mamy do czynienia ze swoistą wiosną ludów, przebudzeniem społeczeństwa obywatelskiego? O tym i nie tylko o tym rozmawiają Michał Płociński i Hubert Salik w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

„Pola konfrontacji zostały zdefiniowane przez ekstremistów z prawej i lewej strony oraz tych polityków, którzy są zainteresowani podtrzymywaniem, a nawet zaostrzeniem konfliktów, a miejsce niezbędnej w demokracji debaty zastąpiły epitety dowodzące, że ci inni są „nie-ludem”, trzeba ich więc wykluczyć ze wspólnoty” – pisze o. Maciej Zięba w najnowszy wydaniu magazynu „Plus Minus” (w kioskach i na rp.pl od 22 sierpnia), wieszcząc degenerację demokracji i obawiając się, że nie zdajemy testu prawdziwego społeczeństwa obywatelskiego, bo wciąż nie jesteśmy w stanie zbudować prawdziwej wspólnoty. Odwołując się do definicji politologa Ralpha Dahrendorfa przypomina, że jest to społeczeństwo, które stara się, by nikt nie był wykluczony, a swoim członkom oferuje zarówno poczucie przynależności, jak i wolność. Tymczasem polskie społeczeństwo rozdzierane jest przez dwie wizje świata i to mocno zradykalizowane – lewicową i prawicową. Jedna daje wolność ignorując przynależność, druga odwrotnie.

Z przebudzeniem społeczeństwa obywatelskiego mamy za to do czynienia na Białorusi. Powszechny bunt przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim może oznaczać upadek dyktatury Aleksandra Łukaszenki. O tym, co czeka dalej Białoruś mówią w dwóch wywiadach w „Plusie Minusie” Stanisław Szuszkiewicz i Andrzej Olechowski.

Czy gospodarka może się rozwijać tylk owtedy, gdy zużywa coraz więcej globalnych zasobów? Zdaniem amerykańskiego ekonomisty Andrew McAffee’go niekoniecznie. Z tą kontrowersyjną tezą polemizuje Grzegorz Siemionczyk, a w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus” Hubert Salik i Michał Płociński.

Hubert Salik
Prowadzący

Redaktor prowadzący „Plusa Minusa”, zapalony kibic koszykówki. Dziennikarz społeczno-ekonomiczny. Uważa, że motorem zmian społecznych są motywacje ekonomiczne, a cywilizację pcha do przodu to samo, co ją równocześnie degeneruje - niepohamowane ego jednostek.

Michał Płociński
Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.