Koniec indywidualizmu

Czym jest tzw. nowa plemienność? Czy rewolucja technologiczna obudziła w człowieku coś nowego, czy raczej obnażyła właśnie ludzką naturę? Co dalej z wolnością jednostki? Czy demokracja oparta wyłącznie na manipulowaniu emocjami grupowymi ma jeszcze sens? I czy przypadkiem naprawdę nie czas bić na alarm? O tym rozmawiają Michał Szułdrzyński i Michał Płociński w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

Jak to się stało, że udało nam się wynieść na piedestał indywidualizm? Indywidualizm, tak, jak go rozumiemy współcześnie, odkrył dla nas romantyzm. A racjonalizm – oświecenie. I skuteczne pożenienie tych dwóch elementów doprowadziło do tego, że idea liberalnej demokracji miała szansę zawładnąć naszą zbiorową wyobraźnią i zdominować Zachód w drugiej połowie XX wieku.

Gdy w 2004 r. powstawał Facebook, a chwilę później Twitter, nikt jeszcze się nie spodziewał, że wszyscy weźmiemy udział w najszerzej zakrojonym eksperymencie psychologicznym wszechczasów. Czy eksperyment ten pokazał nam, jacy jesteśmy naprawdę?

I czy to w całości media społecznościowe odpowiadają za zjawisko tzw. nowej plemienności? Dokąd zaprowadzi nas nowa kompulsywna polityka oparta wyłącznie na emocjach i manipulowaniu nimi? Jaka jest przyszłość demokracji liberalnej?

Odkrycia neuronauki każą postawić wiele trudnych pytań nie tylko o ludzką naturę, ale i przyszłość człowieka. Czy jesteśmy jeszcze w stanie zastopować zmiany, który odzierają nas ze zdobyczy cywilizacyjnych, które ograniczały ludzką naturę? A jeśli tak, to czy nie warto do tych osiągnięć i idących wraz nimi ograniczeń powrócić? Bo może bez nich jakkolwiek rozumiany indywidualizm jest kompletnie niemożliwy...

O tym wszystkim rozmawiają redaktorzy magazynu „Plus Minus”, sobotnio-niedzielnego wydania „Rzeczpospolitej”.

Prowadzący

Szef działu opinii „Rzeczpospolitej”, redaktor prowadzący codziennego wydania i redaktor weekendowego magazynu „Plus Minus”. Absolwent politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2011 r. w „Rzeczpospolitej”. Od 2007 r. pisze o polityce, sprawach społecznych i przemianach cywilizacyjnych. Bardzo uważnie śledzi debatę publiczną. Prowadzi w Radiu Kampus audycję muzyczną „Rap Sesja” (od 2009 r.) oraz poranne pasmo „Kapitan Poranek”. Miał autorski cykl rozmów „My, Polacy” w Programie 3 Polskiego Radia oraz współprowadził audycję „O wszystkim z kulturą” w Programie 2 Polskiego Radia. Prowadzący podcastów „Rzeczpospolitej”, w tym „Rzecz w tym”.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).