Koniec indywidualizmu

Czym jest tzw. nowa plemienność? Czy rewolucja technologiczna obudziła w człowieku coś nowego, czy raczej obnażyła właśnie ludzką naturę? Co dalej z wolnością jednostki? Czy demokracja oparta wyłącznie na manipulowaniu emocjami grupowymi ma jeszcze sens? I czy przypadkiem naprawdę nie czas bić na alarm? O tym rozmawiają Michał Szułdrzyński i Michał Płociński w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

Jak to się stało, że udało nam się wynieść na piedestał indywidualizm? Indywidualizm, tak, jak go rozumiemy współcześnie, odkrył dla nas romantyzm. A racjonalizm – oświecenie. I skuteczne pożenienie tych dwóch elementów doprowadziło do tego, że idea liberalnej demokracji miała szansę zawładnąć naszą zbiorową wyobraźnią i zdominować Zachód w drugiej połowie XX wieku.

Gdy w 2004 r. powstawał Facebook, a chwilę później Twitter, nikt jeszcze się nie spodziewał, że wszyscy weźmiemy udział w najszerzej zakrojonym eksperymencie psychologicznym wszechczasów. Czy eksperyment ten pokazał nam, jacy jesteśmy naprawdę?

I czy to w całości media społecznościowe odpowiadają za zjawisko tzw. nowej plemienności? Dokąd zaprowadzi nas nowa kompulsywna polityka oparta wyłącznie na emocjach i manipulowaniu nimi? Jaka jest przyszłość demokracji liberalnej?

Odkrycia neuronauki każą postawić wiele trudnych pytań nie tylko o ludzką naturę, ale i przyszłość człowieka. Czy jesteśmy jeszcze w stanie zastopować zmiany, który odzierają nas ze zdobyczy cywilizacyjnych, które ograniczały ludzką naturę? A jeśli tak, to czy nie warto do tych osiągnięć i idących wraz nimi ograniczeń powrócić? Bo może bez nich jakkolwiek rozumiany indywidualizm jest kompletnie niemożliwy…

O tym wszystkim rozmawiają redaktorzy magazynu „Plus Minus”, sobotnio-niedzielnego wydania „Rzeczpospolitej”.

Michał Płociński
Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.