Historia pisana na nowo

Czy losy Zachodu będą musiały zostać opowiedziane z nowej perspektywy? Jakie będą dalsze konsekwencje ruchu Black Lives Matter – o tym rozmawiają Hubert Salik i Michał Płociński w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

Amerykę ogarnął szał obalania pomników. Ofiarą rewizji historii padają nawet Winston Churchill czy Krzysztof Kolumb. Czy na skomplikowane losy konkretnych postaci historycznych da się w ogóle patrzeć przez pryzmat jedynie dzisiejszych ideałów czy wartości? I do czego taka nowa interpretacja ich postaw może prowadzić?

A może problemem nie jest to, czy niejednoznaczne postacie historyczne należy dziś wymazywać z kart historii, a jedynie to, czy warto nadal je gloryfikować w przestrzeni publicznej? Co tak naprawdę stoi za ideą pomnika? Czy każde kolejne pokolenie ma prawo do swojej oceny historii, a także sposobów jej upamiętniania?

I wreszcie: czy historię można zmienić? A jeśli rzeczywiście jest ona tylko kwestią interpretacji, to czy punkt odniesienia dla takiej interpretacji można umiejscowić dowolnie?

O tym wszystkim rozmawiają redaktorzy magazynu „Plus Minus”.

Michał Płociński
Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.

Hubert Salik
Prowadzący

Redaktor prowadzący „Plusa Minusa”, zapalony kibic koszykówki. Dziennikarz społeczno-ekonomiczny. Uważa, że motorem zmian społecznych są motywacje ekonomiczne, a cywilizację pcha do przodu to samo, co ją równocześnie degeneruje - niepohamowane ego jednostek.