Co dalej z kulturą?

Zamknięte teatry, opera, kina. Pandemia przeorała świat kultury. Czy sposób jej tworzenia, odbioru zmienił się bezpowrotnie? – o tym rozmawiają Michał Szułdrzyński i Hubert Salik w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

Pandemia wywróciła życie wielu osób, zmieniając sposób pracy lub wręcz doprowadzając niektóre branże na skraj upadku. Jedną z dziedzin życia, które ucierpiały najbardziej jest kultura. Muzea, teatry, opery, filharmonie, kina – wpierw musiały zamknąć swoje podwoje, a część nie otworzyła się do dziś. Dla branży, w której pracują tysiące Polaków to cios – nie wszyscy się po nim podniosą.

Finansowy byt instytucjom kultury zapewniał albo wolny rynek, napływ widzów i słuchaczy, o których i tak musieli walczyć, repertuarem, jakością oraz wsparcie podmiotów zewnętrznych – państwa czy mecenat firm. Gdy to pierwsze źródło przychodów zniknęło okazało się, że te drugie jest niewystarczające, by ludzie kultury mogli przetrwać, znaczenia zaczęło nabierać wsparcie zewnętrzne.

O ile instytucje publiczne mogły liczyć na wsparcie państwa, które jednak okazało się w czasach pandemii niewystarczające, o tyle pozostali nie mieli już takiej gwarancji. Trudna sytuacja rynkowa sprawiła też, że dla firm borykających się ze znikającym popytem dużo trudniej inwestować w kulturę – w końcu w chwilach kryzysu to działalność marketingowa jest często jedną z pierwszych ofiar cięć budżetowych. To też problem samorządów. Ich wpływy znacząco spadły i instytucje kultury, czasami nawet te niewielkie, ale istotne z punktu widzenia lokalnych społeczności – biblioteki czy domy kultury – mogą być zamykane.

Co więc dalej z kulturą? Czy obroni się sama, dzięki pasji ludzi, którzy ją tworzą i tych, którzy chcą mieć z nią kontakt? Czy nadszedł czas na jeszcze większą aktywność państwa? Swoistą nacjonalizację? Czy spektakle, koncerty online są w stanie wypełnić powstałą lukę? Czy bez kontaktu z widzem, to już nie to samo?

O tym w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus” rozmawiają Michał Szułdrzyński i Hubert Salik.

Hubert Salik
Prowadzący

Redaktor prowadzący „Plusa Minusa”, zapalony kibic koszykówki. Dziennikarz społeczno-ekonomiczny. Uważa, że motorem zmian społecznych są motywacje ekonomiczne, a cywilizację pcha do przodu to samo, co ją równocześnie degeneruje - niepohamowane ego jednostek.

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.