Co naprawdę dławi Amerykę

Posłuchaj

Czy w zamieszkach, które wybuchły w USA po śmierci George’a Floyda, aby na pewno chodzi tylko o rasizm? Jak do tego mają się np. nierówności społeczne, podział klasowy, poglądy polityczne? Co stoi za rewolucją, która rozkręca się za oceanem: jakie wartości, myśli, ideologie? O tym rozmawiają Hubert Salik i Michał Płociński w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

Jak opisywać to, co dzieje się w Stanach Zjednoczonych? Czy protestują czarni przeciw białym, czy może jednak wykluczeni przeciwko uprzywilejowanym? Olgierd Sroczyński, autor tekstu „Koniec Ameryki, jaką znamy”, który otwiera najnowszy magazyn „Plus Minus”, stawia tezę, że mówienie dziś o strukturalnym rasizmie w USA jest nadużyciem. Jednak Stany zmagają się z realnymi, wielkimi nierównościami, które wykluczają miliony obywateli z amerykańskiego snu. A koncepcja liberalnej emancypacji, według której dzieli się ludzi na grupy społeczne walczące o realizacje swoich interesów, prowadzi tylko do jeszcze większego chaosu.

Jak w dobie pandemii radzą sobie schroniska? Gdy myślimy głównie o własnym bezpieczeństwie i martwimy się o przyszłość, problemy zwierząt zniknęły niestety z radarów debaty publicznej. Tymczasem w schroniskach zabrakło wolontariuszy, budżety się nie dopinają, tymczasem ludzie coraz częściej pozbywają się domowych pupili.

O tym wszystkim w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.  

Michał Płociński
Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.

Hubert Salik
Prowadzący

Redaktor prowadzący „Plusa Minusa”, zapalony kibic koszykówki. Dziennikarz społeczno-ekonomiczny. Uważa, że motorem zmian społecznych są motywacje ekonomiczne, a cywilizację pcha do przodu to samo, co ją równocześnie degeneruje - niepohamowane ego jednostek.

Odcinek 84