Co naprawdę dławi Amerykę

Czy w zamieszkach, które wybuchły w USA po śmierci George’a Floyda, aby na pewno chodzi tylko o rasizm? Jak do tego mają się np. nierówności społeczne, podział klasowy, poglądy polityczne? Co stoi za rewolucją, która rozkręca się za oceanem: jakie wartości, myśli, ideologie? O tym rozmawiają Hubert Salik i Michał Płociński w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

Jak opisywać to, co dzieje się w Stanach Zjednoczonych? Czy protestują czarni przeciw białym, czy może jednak wykluczeni przeciwko uprzywilejowanym? Olgierd Sroczyński, autor tekstu „Koniec Ameryki, jaką znamy”, który otwiera najnowszy magazyn „Plus Minus”, stawia tezę, że mówienie dziś o strukturalnym rasizmie w USA jest nadużyciem. Jednak Stany zmagają się z realnymi, wielkimi nierównościami, które wykluczają miliony obywateli z amerykańskiego snu. A koncepcja liberalnej emancypacji, według której dzieli się ludzi na grupy społeczne walczące o realizacje swoich interesów, prowadzi tylko do jeszcze większego chaosu.

Jak w dobie pandemii radzą sobie schroniska? Gdy myślimy głównie o własnym bezpieczeństwie i martwimy się o przyszłość, problemy zwierząt zniknęły niestety z radarów debaty publicznej. Tymczasem w schroniskach zabrakło wolontariuszy, budżety się nie dopinają, tymczasem ludzie coraz częściej pozbywają się domowych pupili.

O tym wszystkim w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.  

Prowadzący

Szef działu opinii „Rzeczpospolitej”, redaktor prowadzący codziennego wydania i redaktor weekendowego magazynu „Plus Minus”. Absolwent politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2011 r. w „Rzeczpospolitej”. Od 2007 r. pisze o polityce, sprawach społecznych i przemianach cywilizacyjnych. Bardzo uważnie śledzi debatę publiczną. Prowadzi w Radiu Kampus audycję muzyczną „Rap Sesja” (od 2009 r.) oraz poranne pasmo „Kapitan Poranek”. Miał autorski cykl rozmów „My, Polacy” w Programie 3 Polskiego Radia oraz współprowadził audycję „O wszystkim z kulturą” w Programie 2 Polskiego Radia. Prowadzący podcastów „Rzeczpospolitej”, w tym „Rzecz w tym”.

Prowadzący