Epidemia fałszywych proroków

Jakie potrzeby duchowe stoją za wiarą w teorie spiskowe? Kto i dlaczego korzysta z medycyny alternatywnej? I czy poniedziałkowa setna rocznica urodzin Karola Wojtyła zmieni coś w naszym podejściu do jego dziedzictwa – o tym rozmawiają Hubert Salik i Michał Płociński.

„Wszystkie herezje teorii spiskowych” – Tomasz Terlikowski przyjrzał się spiskom od niecodziennej strony: potrzeb duchowych, jakie stoją za głoszeniem takich teorii. Naturalną potrzebą człowieka jest poszukiwanie ładu, bezpieczeństwa, kontroli, zrozumienia. A gdy świat zaczyna się wymykać naszemu rozumowi, to potrzebujemy znaleźć odpowiedź, co właściwie się dzieje. By poczuć się bezpiecznie? By odnaleźć sens? Co dokładnie stoi za tym mechanizmem? Może człowiek po prostu potrzebuje religii?

Konrad Siuda pisze o rajach malowanych pseudoterapią. O rozmaitych paramedycznych pomysłach na walkę z koronawirusem – od leczniczych wziewów, bo wysoka temperatura miałaby przecież zabijać wirusa, przez czosnek, który również miałby go zabijać, aż po, oczywiście, terapię spirytusem, a nawet kokainą. Kto i dlaczego sięga po medycynę alternatywną?

W czasach lockdownu i kryzysu ekonomicznego umacnia się tzw. gospodarka domowa – opowiada Prof. Paul Dembinski, ekonomista i politolog ze szwajcarskiego Uniwersytetu we Fryburgu. Jeśli telepraca się przyjmie, to jak to zmieni nasze miasta?

Jacek Cieślak pisze o papieżu, który pozostał poetą, a Bogusław Chrabota o Wojtyle i Wyszyńskim – czy na nich zasługujemy? A także o dziwnym, niecodziennym jubileuszu – setnej rocznicę urodzin Św. Jana Pawła II, która już w poniedziałek, a którą będziemy musieli obchodzić w zasadzie prywatnie. Jakie to niesie szanse, a jakie zagrożenia?

I na deser: roboty na murawie. Krzysztof Rawa pisze o sztucznej inteligencji na boisku: zawodach z cyklu RoboCup. Tegoroczna edycja miała się odbyć pod koniec marca w Francji. Czy do 2050 roku drużynie robotów uda się wygrać z ludzkimi mistrzami mundialu?

O tym wszystkim Hubert Salik i Michał Płociński rozmawiali w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.

Prowadzący

Redaktor prowadzący „Plusa Minusa”, zapalony kibic koszykówki. Dziennikarz społeczno-ekonomiczny. Uważa, że motorem zmian społecznych są motywacje ekonomiczne, a cywilizację pcha do przodu to samo, co ją równocześnie degeneruje - niepohamowane ego jednostek.