Kto najbardziej ucierpi na pandemii

Posłuchaj

Epidemia zmieniła świat, ale problemy z jakimi przyszło się nam w Europie zmagać, blakną przy kłopotach państw rozwijających się. Tam gdzie trudno o dach nad głową, żywność, wodę czy stałą pracę, chronienie się przed koronawirusem jest dużo trudniejsze.

Chciałoby się powtórzyć wyświechtany slogan o tym, że liczby nie kłamią. Na początku maja w Afryce odnotowano tyle samo przypadków zakażeń koronawirusem co w Szwajcarii. Porównując liczbę ludności i stan służby zdrowia wydaje się to nieprawdopodobne. I możliwe, że tak właśnie jest – liczby czasami kłamią. W 41 krajach Afryki jest w sumie 2 tys. respiratorów. Pięć razy mniej niż w Polsce i tylko dwa razy więcej niż w Szwajcarii.

Ale skrajna bieda, problemy z dostępem do wody, duża gęstość zaludnienia sprzyjają rozwojowi epidemii. Czy Afryka stanie się nowym jej ogniskiem? Podobnie mało optymistycznie wygląda sytuacja w Indiach, gdzie wiele osób, dla których codzienna praca wystarczajała tylko na codzienne wyżywienia, nagle ją straciło. Po lockdownie miliony z miast ruszyło do rodzin na wsiach, roznosząc wirusa dalej. Czy z braku testów, powszechnego dostępu do usług zdrowotnych i stanu służby zdrowia, kiedykolwiek dowiemy się o skali tej pandemii?

A poza tym w najbliższym „Plusie Minusie”: wywiad z Joanną Kulig, która dzięki roli w „Zimnej wojnie”, talentowi, ciężkiej pracy i determinacji walczy o swoje miejsce na ekranach Hollywood. Piotr Zaremba przygląda się Jarosławowi Gowinowi, budzącemu ostatnio skrajne emocje, który przez kilka tygodni stał się głównym (a przynajmniej drugim) rozgrywającym na polskie scenie politycznej. Jan Maciejewski pochyla się nad fenomenem „Wariacji goldbergowskich” Jana Sebastiana Bacha a Jacek Borkowicz zastanawia się, czy polski Kościół nie zawiódł w czasie pandemii swoich wiernych.

O tym wszystkim w audycji „Posluchaj, Plus Minus” i w najnowszym „Plusie Minusie”.

Hubert Salik
Prowadzący

Redaktor prowadzący „Plusa Minusa”, zapalony kibic koszykówki. Dziennikarz społeczno-ekonomiczny. Uważa, że motorem zmian społecznych są motywacje ekonomiczne, a cywilizację pcha do przodu to samo, co ją równocześnie degeneruje - niepohamowane ego jednostek.

Michał Płociński
Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.

Odcinek 74