Pandemia weryfikuje autorytety

Do kogo zwracamy się w chwilach kryzysu, niepewności? Dlaczego coraz więcej kobiet powraca w świat tradycyjnych relacji rodzinnych? I skąd ta potrzeba ludzi, widoczna na całym świecie, by na czas społecznej kwarantanny okna i balkony w miastach zamienić w małe galerie sztuki współczesnej? O tym wszystkim Hubert Salik i Michał Płociński rozmawiają w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

Czy potrafimy samemu ocenić, co jest wiedzą naukową, a co tylko naukę udaje? Czy kryzys obnażył prawdę o świecie internetowych influencerów, czy może pokazał słabość świata nauki? Jak pisze Tomasz Rożek w tekście „Gdy influencerzy zawodzą” – „im większy kryzys, tym większy wpływ na nasze postrzeganie mają ludzie z zasięgami, ale bez odpowiedzialności i wiedzy. Zarazem im większa niepewność, tym bardziej w cenie są naukowe autorytety. Doceniamy je, poszukujemy ich. Szkoda tylko, że one tak rzadko chcą się uczyć, jak nie oddawać pola w tej konkurencji”.

Kto ma nam więcej do powiedzenia w dobie pandemii: prorok transhumanizmu Yuval Harari, który sprzedał dziesiątki milionów egzemplarzy swoich przepowiedni, czy Jan Paweł II, który choć czczony w Polsce na uroczystych akademiach, tak naprawdę nie jest dziś czytany i słuchany? Czy poważny kryzys odkryje na nowo choćby jego najważniejszą encyklikę „Centesimus annus”? W najnowszym „Plusie Minusie” odpowiada na to o. Maciej Zięba.

„Ludzie potrzebują kontaktu ze sobą, więc piszą wiadomości i e-maile. Także hasła w oknach, które stały się nowym medium do komunikacji” – pisze Jakub Kowalski w artykule „Polskie okna szeroko zamknięte”. A Marcin Łuniewski zastanawia się, skąd bierze się fenomen coraz popularniejszego ruchu „tradwife”, czyli tradycyjnych żon, które chcą żyć jak ich matki czy babki.

O tym wszystkim w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

Prowadzący
Prowadzący

Szef działu opinii „Rzeczpospolitej”, redaktor prowadzący codziennego wydania i redaktor weekendowego magazynu „Plus Minus”. Absolwent politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2011 r. w „Rzeczpospolitej”. Od 2007 r. pisze o polityce, sprawach społecznych i przemianach cywilizacyjnych. Bardzo uważnie śledzi debatę publiczną. Prowadzi w Radiu Kampus audycję muzyczną „Rap Sesja” (od 2009 r.) oraz poranne pasmo „Kapitan Poranek”. Miał autorski cykl rozmów „My, Polacy” w Programie 3 Polskiego Radia oraz współprowadził audycję „O wszystkim z kulturą” w Programie 2 Polskiego Radia. Prowadzący podcastów „Rzeczpospolitej”, w tym „Rzecz w tym”.