Kacper Kita: Kto wywróci stolik w UE?

W kolejnym odcinku podcastu „Posłuchaj Plus Minus” zadajemy trzy ważne pytania: Kto wywróci stolik w Unii Europejskiej? Jakiej Unii chce Donald Tusk? I właściwie po co jest nam lewica, skoro nikt nie chce na nią głosować? Wybory do instytucji unijnych po raz kolejny wskazały wszelkie bolączki naszej rodzimej polityki, choć ujawniły również aspiracje oraz cele sporej części polskiego społeczeństwa. Co czeka nas w tej najbliższej kadencji instytucji unijnych? Gościem Darii Chibner był Kacper Kita — redaktor „Nowego Ładu”, autor wydanej niedawno książki „Saga rodu Le Penów”.

A jakie teksty tym razem wyznaczały tory rozmowy?

Wywiad Jędrzeja Bieleckiego z Chantal Delsol, profesor filozofii politycznej oraz historykiem idei, ujawnia, że dziś kondycja zachodniej demokracji jest gorsza niż w latach 30. XX wieku. Może byłoby inaczej, gdyby to Niemcy, a nie Francja objęły przywództwo w UE…

Natomiast Maciej Strzembosz mówi wyraźnie: Czas na rozwój bez POPIS-U, musimy skończyć z ideologicznymi wojenkami. Potrzeba nam nowego podziału, nowej identyfikacji, nowego sposobu na organizację życia wspólnoty.

A Piotr Zaremba komentuje gorączkowe liczenie procentów po niedawnych wyborach, w których niespodziewanie PiS miał jakiś przekaz, kiedy Donald Tusk postawił na wodolejstwo.

Tymczasem Monika Kostera oraz Kacper Leśniewicz wyjaśniają, dlaczego lewica żadnych wyborów nie wygrywa – po prostu zapomniała o klasie robotniczej oraz o interesach najuboższych.

Fot. EP, materiały prasowe

Prowadzący