Europa nowych granic i niezdecydowany Trump

Posłuchaj

Czy państwa Europy Zachodniej zaczynają się rozpadać? Jakie nastroje panują w Stanach Zjednoczonych przed jesiennymi wyborami? Czy wybory prezydenckie w Polsce zostaną przełożone przez koronawirusa? I dlaczego utytułowana pięściarka uważa, że boks nie ma za wiele wspólnego ze sportem? O tym wszystkim Michał Płociński i Hubert Salik rozmawiają w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

„Po raz pierwszy od II wojny światowej przebieg granic staje się przedmiotem gwałtownych sporów. I to nawet na przedmieściach Brukseli” – pisze Jędrzej Bielecki w tekście pt. „Stary Kontynent w rozpadzie”. Czy pandemia – ogłoszona już przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) – wyhamuje czy przyspieszy powrót do państw narodowych?

„Dlaczego Trump wygra wybory” – pisze Piotr Witwicki z Tucson w stanie Arizona: „Demokraci czują obrzydzenie do prezydenta i uważają, że ich odczucia w pewnym momencie przeleją się na społeczeństwo. Społeczeństwo jest jednak innego zdania. Ale żeby się o tym przekonać, trzeba ruszyć się na amerykańską prowincję”. Prezydent USA, zdaje się, popełnił jednak poważny błąd, który teraz próbuje usilnie naprawić – zlekceważył z początku kononawirusa.

W polskiej polityce nikt nie powielił tego błędu, wszyscy traktują zagrożenie bardzo poważnie. Wcześniejsze kampanie prezydenckie obfitowały w nieczyste chwyty – o czym Elizie Olczyk opowiada politolog Bartłomiej Biskup – tym razem kampania została właściwie wstrzymana. Jaka w ogóle jest szansa, że uda się w maju zorganizować wybory?

A na deser sport. Ale właśnie – czy na pewno sport? Jak mówi Kamilowi Kołsutowi polska pięściarka, była mistrzyni świata, Ewa Piątkowska, boks zawodowy to w 90 proc. biznes, co najlepiej pokazuje skandaliczny werdykt po walce Artura Szpilki z Siergiejem Radczenką. Czy to unikalny problem boksu, jak to wygląda w innych dyscyplinach i na czym właściwie polega problem współczesnego sportu?

O tym wszystkim w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

Michał Płociński
Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.

Hubert Salik
Prowadzący

Redaktor prowadzący „Plusa Minusa”, zapalony kibic koszykówki. Dziennikarz społeczno-ekonomiczny. Uważa, że motorem zmian społecznych są motywacje ekonomiczne, a cywilizację pcha do przodu to samo, co ją równocześnie degeneruje - niepohamowane ego jednostek.

Odcinek 64