Konstanty Pilawa: Koniec Unii, jaką znamy

W kolejnym odcinku reaktywowanego podcastu „Posłuchaj Plus Minus” porozmawiamy o tym, jak najbliższe wybory do instytucji unijnych doprowadzą prawdopodobnie do stworzenia zupełnie nowej Wspólnoty. Jaką strategię powinna obrać Polska w tych nowych politycznych przetasowaniach Parlamentu Europejskiego? Czy powinniśmy obawiać się wzrostu tendencji eurosceptycznych, a może jest to po prostu znak, że powracamy do idei ojców założycieli Unii Europejskiej? Tak czy inaczej, Unia Europejska z pewnością nie będzie już, taka jak kiedyś. Gościem Darii Chibner był Konstanty Pilawa – publicysta, wiceprezes Klubu Jagiellońskiego, współtwórca podcastu Kultura Poświęcona.

Rozmowa dotyczyła tekstów z bloku głównego najnowszego „Plusa Minusa”.

Konrad Szymański przedstawia w nim 12 miesięcy gry o Europę. Wraz z bogaceniem się, rozwojem naszej gospodarki, ale także rosnącą złożonością świata unijna rozgrywka staje się dla Polski coraz bardziej skomplikowana. Tym samym stare zdolności i nawyki przestają wystarczać, a zatem musimy znaleźć nowe środki politycznej gry.

Natomiast Jędrzej Bielecki w dwóch artykułach pokazuje, że w Europie może dojść do znaczącego politycznego przetasowania. Z jednej strony Węgrzy przestają się bać i być może w końcu przełamią autorytarne rządy Victora Orbána. Z drugiej strony podczas swojej rozmowy z George’em Simonem ukazuje nam wyraźnie, że powrót do idei silnych państw narodowych ma też swoje ciemne strony, bo niekoniecznie muszą się one przejmować swoimi sąsiadami, bowiem liczą się dla nich wyłącznie własne interesy. A w dobie coraz to nowych zagrożeń czyhającymi poza granicami Europy jest to niezwykle niebezpieczne.

Ostatecznie wszystko prowadzi do jednego – będzie to koniec Unii, jaką znamy.

Fot. Adobe Stock

Prowadzący