Cyfrowy totalitaryzm, koronawirus i uchodźcy

Posłuchaj

W jaki sposób nowy, cyfrowy wielki brat próbuje ulepić nowych, wspaniałych obywateli? Kto i kiedy zrobi użytek z przeogromnej wiedzy, jaka cały czas jest skrupulatnie o nas gromadzona? A także co mówi o nas i o współczesnych mediach panika wywołana potencjalną pandemią koronawirusa, oraz w jaki sposób nowy kryzys uchodźczy, który próbuje wywołać premier Turcji Recep Erdogan, odbije się na mapie europejskich wartości? O tym wszystkim Michał Płociński i Hubert Salik rozmawiają w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

Chiny testują tzw. Social Credit System, czyli system permanentnej inwigilacji wszystkich obywateli i wymuszanie ich posłuszeństwa systemowi. Za przykładem władz w Pekinie chcą iść kolejne państwa – obrońcy praw człowieka alarmują o zwiększaniu cyfrowej kontroli w Indiach. Jak ma się to do systemów inwigilacji znanych z XX-wiecznych totalitaryzmów czy nawet analizy ryzyka dokonywanej przez wielkie banki i ubezpieczalnie dzięki gromadzeniu wielkiej bazy danych o klientach?  

Marek Balicki, minister zdrowia w rządach Leszka Millera i Marka Belki, w rozmowie z Elizą Olczyk ocenia działania rządu PiS wobec zagrożenia epidemią koronawirusem, a Jędrzej Bielecki rozmawia o nowym kryzysie uchodźczym na granicy grecko-tureckim z Dominiquem Moïsim, politologiem i pisarzem, założycielem Francuskiego Instytut Spraw Międzynarodowych.

O tym wszystkim w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

Hubert Salik
Prowadzący

Redaktor prowadzący „Plusa Minusa”, zapalony kibic koszykówki. Dziennikarz społeczno-ekonomiczny. Uważa, że motorem zmian społecznych są motywacje ekonomiczne, a cywilizację pcha do przodu to samo, co ją równocześnie degeneruje - niepohamowane ego jednostek.

Michał Płociński
Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.

Odcinek 58