„Posłuchaj, Plus Minus”: Złamane atomowe tabu

Jak rozmawiać o zagrożeniu atomową katastrofą? Czym jest nowa polaryzacja, jaką wywołała rosyjska agresja na Ukrainę? Kiedy poznamy nowy kształt świata, jaki się z tego wszystkiego wyłoni, i czy Rosja już definitywnie została wygnana z Europy? O tym Michał Płociński rozmawia z Bogusławem Chrabotą, redaktorem naczelnym „Rzeczpospolitej”.

Rozmowa wprowadza do najnowszego wydania magazynu „Plus Minus”, w którym przyglądamy się temu, jakie konsekwencje może mieć złamanie atomowego tabu. Co się stanie, jeśli rosyjski dyktator naprawdę zdecyduje się na użycie strategicznej broni jądrowej? Jak zareagują Amerykanie, co zrobią inne potęgi atomowe? I co najważniejsze – co robią one już teraz, by uchronić nas przed takim scenariuszem. Czyli: co może powstrzymać Rosję? Analizuje Jędrzej Bielecki.

Broń atomowa to jednak niejedyny arsenał z piekła rodem, jakim dysponuje Putin. „Fosfor, pociski z ostrymi kawałkami metalu, bomby termobaryczne i amunicja kasetowa – Rosja wykorzystuje przeciwko Ukraińcom całą gamę barbarzyńskich i zakazanych rodzajów broni. Wraz ze spodziewaną nową ofensywą ich użycie może tylko zintensyfikować”. Więcej w tekście Marcina Łuniewskiego.

Najnowsze wydanie „Plusa Minusa“ można kupić pod tym linkiem.

A w nim także: rozmowa z Ewą Szmal, asystentką zmarłego tydzień temu Szewacha Weissa, o życiu „Traktorzysty, ambasadora i mistrza pogody ducha”. Oraz reportaż Jakuba Kowalskiego o „ławkach z polską flagą”, które pod koniec sierpnia stanęły w polskich miastach. Co dzieje się z nimi dzisiaj?

W najnowszym wydaniu również rozmowa z Susaną Osorio Mrożek, żoną Sławomira Mrożka, która odwiedziła Warszawę przy okazji premiery „Tanga” w Teatrze Polskim. „Za »Miłość na Krymie« Mrożka spotkała surowa krytyka na Zachodzie. A Mrożek przypomniał tylko, że Rosja zawsze miała imperialne zapędy. Tak było od czasów Piotra I i to się nie zmieniło. Widzimy, co się dzieje w Ukrainie”.

Do tego krótkie formy stałych felietonistów, jak Robert Mazurek, Tomasz Terlikowski, Kataryna, Irena Lasota, Jan Maciejewski, Bogusław Chrabota czy Michał Szułdrzyński. A także satyryczny cykl „Polska od ucha do ucha” Roberta Górskiego i Mariusza Cieślika.

Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.

Prowadzący

Dziennikarz i pisarz. Od lat zafascynowany światem, zwłaszcza regionem Morza Śródziemnego, Afryką i Azją Wschodnią. Absolwent i doktorant prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wielokrotny stypendysta w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Dziennikarz i członek kierownictwa TAI w latach 1992 – 93. Współtwórca i dyrektor programowy Polsatu. Redaktor naczelny Rzeczpospolitej i autor kilku książek.