Męki miękkich. Czy to mężczyźni są dziś słabszą płcią?

„Mężczyźni są dzisiaj mniej przebojowi niż kobiety, które się lepiej się uczą, dalej dochodzą w edukacji i częściej opuszczają swoje rodzinne miejscowości, zostawiając młodych facetów samych. Trzeba się zastanowić, dlaczego tak jest i co z tego wynika” – mówi Piotr Zaremba w rozmowie z Michałem Płocińskim.

"Odniosłem się do bardzo ciekawych badań Instytutu Pokolenia, które mówią, że młodzi mężczyźni są dzisiaj grupą mającą szczególne poczucie samotności" – mowi publicysta „Plusa Minusa”.

W tych badaniach aż 55 proc. młodych mężczyzn przyznało, że odczuwa życiowe wyalienowanie.

"Kiedyś to ludzie starsi byli głównie tymi, którzy mówili, że są samotni, a dzisiaj samotność ma twarz młodego mężczyzny. Ale mój tekst to bardziej pytania niż odpowiedzi, od razu powiem" – zdradza Piotr Zaremba.

Rozmowa wprowadza do najnowszego wydania magazynu „Plus Minus”, którego tematem numeru są problemy współczesnych mężczyzn, traktowane niestety często jako tabu.

O tym, dlaczego o tych problemach w ogóle się nie dyskutuje w debacie publicznej, pisze właśnie Zaremba w tekście pt. „Męki miękkich”.

Anna Grabowska opowiada zaś o przerażających skutkach tego męskiego zagubienia. „Na 14 samobójstw, do których każdego dnia dochodzi w Polsce, aż 12 popełniają mężczyźni, ostatnio coraz młodsi. Mężczyznom trudniej jest mówić o emocjach i problemach, prosić o pomoc i okazywać słabość” – pisze w artykule „Silni na pozór”.

A relacjom między współczesnymi mężczyznami i kobietami przyglądają się Joanna Ćwiek w tekście „I kto tu jest słabą płcią?” oraz Tomasz Terlikowski w eseju „Kontrkulturowa wielodzietność”.

Oprócz tego w najnowszym wydaniu „Plusa Minusa” m.in. rozmowa Michała Płocińskiego z najpopularniejszym językoznawcą w sieci Maciejem Makselonem, który mówi: „Feminatywy to żadna nowomowa, ani wymysł współczesnych feministek. Równocześnie stały się kwestią ideologiczną, zupełnie niepotrzebnie, i budzą ogromne emocje”. I wspomina, że był kiedyś językowym terrorystą oraz uwielbiał poprawiać innych, czego dziś się wstydzi. Bo błędy są naturalną częścią języka.

Jędrzej Bielecki opisuje problemy demograficzne na świecie. „Od Europy po Chiny, od Rosji po Amerykę zaczyna brakować rąk do pracy. Te państwa, które sobie z tym poradzą, będą rządzić światem” – pisze w tekście pt. „Cała nadzieja w imigrantach”.

Za to niemiecki historyk Felix Ackermann pisze o stosunkach polsko-niemieckich, a dokładniej: o swoistej nierównowadze, jaka je cechuje. O tym, że przez lata kształtowały je: pojednanie, dialog i resentyment. „Każdy jest odpowiedzią na pytanie, jak zmniejszyć historyczną nierówność pomiędzy oboma społeczeństwami”.

Najnowsze wydanie „Plusa Minusa“ można kupić pod tym linkiem.

Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.