Starcie inteligencji: nasza kontra sztuczna

Słynny ChatGPT jest tylko jednym z narzędzi, które za chwilę mogą zrewolucjonizować naszą komunikację z komputerami. Ale jaka będzie ta sztuczna inteligencja? Samoucząca się i świadoma czy ściśle zaprojektowana przez człowieka? I kto ma więcej racji: technooptymiści czy technopesymiści? Rozmawiają Hubert Salik i Michał Płociński.

Podcast wprowadza do najnowszego magazynu „Plus Minus”, sobotnio-niedzielnego wydania „Rzeczpospolitej“. Przyglądamy się w nim najważniejszym wyzwaniom związanym z rozwojem sztucznej inteligencji.

Najnowszy etap zmian w cyfrowym świecie opisuje Bartosz Paszcza: „Do tej pory komunikowaliśmy się z komputerami za pomocą klawiatury i  myszki, teraz będziemy z nimi rozmawiać“.

O zagrożenia, jakie czekają tuż za rogiem, Michał Szułdrzyński wypytuje prof. Andrzeja Zybertowicza. Dlaczego nie możemy błogo rozgościć się w tej dolinie niesamowitości? „System AI nie musi być samouczący, nie musi być świadomy, nie musi być superinteligentny, aby był superniebezpieczny“ – mówi socjolog.

A prof. Andrzej Szahaj w tekście o złudzeniach Facebooka i innych mediów (anty)społecznościowych pisze: „Nie budują żadnej wspólnoty czy społeczności, a jedynie przyczyniają się do poczucia coraz większej samotności i alienacji“.

Najnowsze wydanie „Plusa Minusa“ można kupić pod tym linkiem.

Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.

Prowadzący

Redaktor prowadzący „Plusa Minusa”, zapalony kibic koszykówki. Dziennikarz społeczno-ekonomiczny. Uważa, że motorem zmian społecznych są motywacje ekonomiczne, a cywilizację pcha do przodu to samo, co ją równocześnie degeneruje - niepohamowane ego jednostek.