Chrześcijaństwo żyje. Nie tylko w wigilię

Z badań CBOS wynika, że tylko 21 proc. Polaków uważa, że Boże Narodzenie to święto przede wszystkim religijne. - To mało, ale to konsekwencja szeregu bardzo ciekawych zjawisk. Pierwsze z nich: duchowy wymiar świąt, który odczuwamy w tym roku w związku z kryzysem – mówi Michał Szułdrzyński w rozmowie z Michałem Płocińskim.

- Polacy przebadani przez pracowanie sondażowe odkrywają z powrotem wspólnotowość tego święta. Wiedzą, że nie są w stanie finansowo pozwolić sobie na zakup super prezentów, dlatego stawiają na bycie razem. Po drugie, cieszą się, że z oszczędności nie kupią jedzenia, które po świętach będą musieli wyrzucić – dodaje Szułdrzyński.

W podcaście „Posłuchaj, Plus Minus” również o tym, po co chcemy być razem przy świątecznym stole, jak część katolików stała się zakładnikiem mitu JPII, co to są kursy alpha oraz kim są street pastorzy. Na podcast w każdy piątek o 14:00 zaprasza Michał Płociński, redaktor magazynu „Plus Minus”. Program dostępny jest na kanale „Rzeczpospolita Audycje” w serwisach streamingowych – SpotifyApple PodcastsGoogle PodcastsAcast oraz Stitcher.

Ilustracja: Mirosław Owczarek

Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.