Apostazja. Obrażeni na Kościół

Rozstanie z Kościołem ogłosił Dawid Podsiadło, zapowiedział je też pisarz Łukasz Oribtowski. Czy to zapowiedź szerszego zjawiska? Z Janem Maciejewskim, stałym publicystą i felietonistą „Plusa Minusa”, rozmawia Michał Płociński.

– Dokonanie aktu apostazji stało się sposobem na zdobycie atencji – ocenia gość podcastu „Posłuchaj, Plus Minus”. – To nie jest zwiastun jakiegoś szerszego zjawiska, byłabym ostrożny przed paniką, która wybuchła w niektórych środowiskach. Mówiono o tym, że teraz to są trendsetterzy, którzy będą ustalać, o czym się mówi i co robi, że ten akt pociągnie za sobą szerszy ruch. To raczej punktowe podłączenie się do pewnego zjawiska – dodaje Maciejewski.

W podcaście również o tym, co daje przynależność do Kościoła, czy utracił on poczucie misji, o samotności księży oraz o tym dlaczego żyjemy w epoce karnawału i dlaczego Kanye West jest współczesnym błaznem.

Ilustracja: Konrad Siuda

Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.