Gotowi na Ukrainę w Unii?

Dużą rolę w członkostwie Ukrainy w UE odgrywa czynnik moralny. Widok prezydenta Zełenskiego, Ukraińców walczących o wolność, broniących się przeciwko krajowi, który do niedawna był uważany za drugą potęgę wojskową i broniących demokracji w Europie, to zwyczajnie widok, którego zachodni przywódcy nie mogą zlekceważyć. Pytanie, jak długo ten czynnik będzie trwał. Czy po paru latach to zobowiązanie moralne nie opadnie? – mówi Jędrzej Bielecki, dziennikarz działu zagranicznego „Rzeczpospolitej” i autor „Plusa Minusa” w rozmowie z Michałem Płocińskim.

W podcaście „Posłuchaj, Plus Minus” Michał Płociński i Jędrzej Bielecki zastanawiają się także, jak musi się zmienić Unia, by przyjąć Ukrainę do Wspólnoty. Jakie reformy trzeba wprowadzić? Czy UE powinna pójść w stronę większego federalizmu? Dla kogo ważniejsza jest UE i jej przetrwanie? Co dla Polski oznaczałaby Ukraina w Unii? Dlaczego Turcja i Macedonia Północna wciąż nie są jej członkami? O tym wszystkim w najnowszym odcinku podcastu.

Ilustracja: Konrad Siuda

Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.